Tréma: Tu je zopár účinných rád ako sa jej zbaviť!

Psychologická poradňa17.02.2012
Tréma: Tu je zopár účinných rád ako sa jej zbaviť!

Dobrý deň, potrebujem radu ohľadom trémy, neviem ako sa jej zbaviť. Keď mám vystupovať pred viacerými ľuďmi, dostanem stres, začnem sa potiť a trasú sa mi ruky. Napríklad niekedy keď varím kávu v práci, sa mi začnú triasť ruky. Je to dosť nepríjemné. Ako sa jej zbavím? Treba vyhľadať odbornú pomoc?

Michaela, Bratislava

Dobrý deň! Silná tréma môže byť veľkou komplikáciou. Čo sa týka Vašej otázky, či je potreba vyhľadať odborníka, myslím, že keď človek cíti, že problém je nad jeho sily, nikdy neuškodí osobná konzultácia. Práca psychológov je často tabuizovaná, ľudia to pokladajú za niečo „nenormálne". No sme tu preto, aby sme riešili Vaše bežné problémy, a nezáleží na tom, ako veľký je problém v obecnom merítku, ale na tom, ako ho vnímate Vy sama.

Existuje pár rád, ako sa silnej trémy zbaviť. Základom trémy je stres, stres z nezvládnutia určitej úlohy, ktorý vzniká či už na základe nedostatočného sebavedomia, či nedostatočnej pripravenosti.

Tréma je však pre mnohých, aj slávnych ľudí spôsobom, ktorý im pomáha k najvyšším výkonom. Záleží na našej individualite, ako sme schopní trému zvládať. Na zvládanie trémy je potrebný určitý nácvik, musíte sama zistiť čo pomáha Vám. Na trasenie rúk sa odporúča zatriasť nimi ešte viac, prehnať reakciu, ktorá by mala odznieť. Takisto sa odporúča pravidelné hlboké dýchanie, smiech (aj nervózny), pravidelná relaxácia (cvičenie, jóga).

Najdôležitejšia je však schopnosť introspekcia. Zamyslite sa a opýtajte sa sama seba, v ktorých situáciách, za akých okolností tréma vzniká? Aké myšlienky tréme predchádzajú? Je potreba na sebe pravidelne pracovať, skúšať rôzne postupy, a naučiť sa orientovať vo vlastných reakciách. Čím lepšie sa poznáte, tým ľahšie sa Vám bude na sebe pracovať.

A opakujem, ak cítite, že potrebujete vedenie odborníka, neváhajte. Ak budete pracovať na sebe, aj svojom probléme, výsledok a zlepšenie je zaručené. Budem Vám držať palce.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa