Ubíja ma strach z vlastnej smrteľnosti

Psychologická poradňa13.04.2011
Ubíja ma strach z vlastnej smrteľnosti

Dobrý deň. Ani neviem ako mám začať. Mám šťastné manželstvo, krásne, zdravé a dobré dieťa, milujúcu rodinu, ktorá mi pomáha a napriek tomu pociťujem úzkosť.

Začalo sa to asi vtedy, keď som mala vážne zdravotné problémy, ktoré sa však ukázali ako negatívne, veľmi ťažko som však prežívala čakanie na výsledky a veľmi som sa trápila. Asi po mesiaci na to, som začala mať znova zdravotné problémy, točenie hlavy, tak som sa obrátila na praktického lekára, ktorý mi urobil kompletnú prehliadku, nasadil liečbu - nebolo to nič vážne, ale zasa som prežívala rovnaký strach.

Neviem, či aj tieto okolnosti mohli v mojom tele vyvolať takúto reakciu, ktorou je pocit úzkosti, niekedy strachu, osamoselosti a to aj napriek tomu, že mám okolo seba toľko lásky a podpory. Chcem byť zasa taká energická, veselá, priateľská, vtipná a bezstarostná ako predtým.

Slávka, Kežmarok

Dobrý deň!

Fyziologická a psychická stránka sú u človeka prepojené viac, ako si mnohí myslia. Váš zdravotný stav môže ovplyvňovať Vašu psychiku ale funguje to aj naopak, Váš psychický stav má veľkú spojitosť s Vaším zdravím. Dôkazom je veľké množstvo psychosomatických porúch, ako žalúdočné vredy, infarkt, ekzém atď. Vaša úzkosť môže zhoršovať Váš zdravotný stav a naopak.

Preto by ste okrem praktického lekára mala určite vyhľadať psychologickú pomoc. Pomôže Vám to dopovedať na základnú otázku: Čo stojí za Vašou úzkosťou, aký je Váš bazálny problém?

Z Vášho dotazu samozrejme nemôžem urobiť jasný záver o príčine vašich ťažkosti, na to by bola potrebná hlbšia konzultácia. Častou príčinou pocitu úzkosti však býva strach z vlastnej smrteľnosti. Môžete mať šťastný život, no niekde vo Vašom nevedomí je myšlienka, ako krehký ten život je, a ako ľahko oň môžete prísť. To by mohlo súvisieť ja so zväčšujúcou sa úzkosťou, v prípade keď sa jedná o Váš zdravotný stav.

Málokto má úplne vyriešenú otázku ľudskej smrteľnosti, je zahalená určitým tajomstvom a nepoznaných vecí sa človek bojí najviac. Je to však len jedna z možných príčin, ako hovorím, je potreba hlbšieho riešenia Vášho problému.

Verím, že sa vydáte na cestu hľadania pravej príčiny, vyhľadáte odborníka a budete bojovať so svojím problémom. Urobíte to pre seba aj pre svoje okolie, odhalenie skutočnej príčiny a jej riešenie Vám pomôže opäť žiť plnohodnotný život s Vašou rodinou.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa