Uverte "matematike chudnutia"!

Psychologická poradňa21.01.2010
Uverte "matematike chudnutia"!

Dobrý deň, pani doktorka. Chcem sa poradiť ohľadne môjho problému, resp. ohľadne možného postupu jeho riešenia.

Môj problém spočíva v mojej váhe. Som mladá 30 ročná žena po 2 pôrodoch a s váhou 110 kg. Okrem tejto obezity môj problém spočíva v tom, že mám malú vôľu schudnúť. X-krát som začala a x-krát som zlyhala... vedome viem, že musím so sebou niečo riešiť, ale vždy zlyhám.

Prečo sa nemám rada natoľko, aby som dosiahla svoj cieľ? Prečo to stále vzdám? Rada by som pochopila, kde vlastne je môj problém... je to v tom, že nevydržím alebo v tom, že sa nemám ani natoľko rada, aby som pre seba a svoje zdravie niečo vydržala? Čo by ste mi doporúčili? Mám navštíviť nejakého špecialistu? Ďakujem

Viktória, Bratislava

Nazvali ste svoj problém ušľachtilo - pýtate sa, prečo sa nemáte dosť rada. Mnohí a najmä mnohé Váš problém poznajú - ako sa zdržať pri nákupe potravín, pred chladničkou, či s vidličkou v ruke.

Ponajprv by ste mali mať istotu, že Váš problém nie je aj zdravotný, navštívte lekára.

Záleží tiež na tom, aký má názor na Vašu váhu Váš partner. Ak je k Vám tolerantný, alebo má rád každé Vaše kilo, možno nemáte ani motiváciu schudnúť. Ale BMI index Vás možno usmerní, nájdete ho aj na internete, napr. TU.

Zvážte, či si jedlom nevynahradzujete iné radosti v živote.

Pre začiatok by ste mohli radikálne vylúčiť sladkosti, pečivo, prílohy k jedlu a nahradiť ich len zeleninou. Nepiť malinovky, džúsy, iba čistú vodu. Kúpte si váhu, stojí asi 20 eur, ktorá Vám ukáže aj to, či ste od posledného váženia schudli, alebo pribrali. Večer miesto bežného jedla majte pripravené jablko, či mrku, či biely jogurt. Trápte sa s kávou bez cukru, alebo s jediným cukrom.

Naozaj, chudnutie je o tom, že si nedožičíme radosť z jedla, teda sebalásku. Z dlhodobého hľadiska sa však efekt múdrejšej lásky k sebe dostaví. Ak to dodržíte čo len tri dni, váha Vám vyčarí úsmev na tvári, zistíte, že to funguje a úspech Vás povzbudí. Matematika prijatých kalórií nepustí.

Chudnutie je tak trošku trápenie, upierate si dobré chuťové zážitky, a odmena je spočiatku žiadna. Po čase sa však radosť dostaví - Váš krok bude ľahší, svižne vystúpite na schody, pri kúpe oblečenia Vás potešia, že Vás stačí menšie číslo. Všetky potešenia sa asi nedajú užívať - aj potešenie z jedla, aj ľahkého kroku. Ak si však upriete potešenie číslo jedna, odmena v podobe ľahšieho kroku, štíhlejšieho drieku zatiaľ neminula nikoho, kto uveril matematike -  menší príjem kalórií je ľahko vypočítateľná cesta k chudnutiu.

Ak budete mať rada túto jednoduchú matematiku, jedného dňa budete mať rada viac aj seba, lebo Vaša štíhlejšia postava bude milovaniahodnejšia.

Navyše, budete na okolie pôsobiť nielen estetickejšie, ale aj dojmom človeka, ktorý si vie rozkázať, má pevnú vôľu, nie je hračkou chúťok, ale ich prísnym pánom. Jedlo je tiež tak trochu návyk, ktorého sa zbavujeme neľahko.

Máte na tento účel už nakúpené jablká pre chvíle, keď prepadnete zlozvyku...?

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa