V jeho nevere nie je len sex, ale aj láska

Psychologická poradňa22.12.2011
V jeho nevere nie je len sex, ale aj láska

Prosím úprimne o pomoc - manžel sa mi pred 4 dňami priznal s neverou. Je mi hrozne, som zúfalá, lebo podľa toho, čo z neho vyšlo, je v tom nielen sex, ale aj láska.

Mám 40 rokov, on 45 a máme 1 dieťa. No a tá tretia vraj menej ako 30. Podľa indícií (len zliepam odpovede) ide o študentku, teda rozdiel medzi nimi je možno aj 20-ročný. Neveru som mu hneď odpustila, rozvod nepripadá do úvahy, veď ho milujem z celého srdca. Aj napriek novej strašnej skutočnosti.

Teraz už 4 dni plačem (sama, všade, aj pred ním) a prosím, aby ostal. On sa vlastne na druhý deň po priznaní rozhodol pre nás, hovorí že je tu - s nami a snaží sa ten vedľajší vzťah ukončiť, ale je to pre neho ťažké. Nevie mi ani vysvetliť, prečo k nevere došlo. Ani ja to nechápem, naše manželstvo sa mi zdalo ideálne, neprišlo mi stereotypné. On vraj narozprával tej druhej, že doma len spolu bývame - plakal, keď mi to hovoril a ľutoval, lebo vedel, že jej o našom "ibabývaní" klame.

Ale zašlo to tam priďaleko, keď s tým nevie radikálne seknúť. Tvrdí, že nedokáže neodpísať na jej sms-ky. Ja mu dookola opakujem, že sa to určite dá a prosím ho o to. Jeho odpovede k tomu sú takého charakteru, aby som to ja nechala tak, že to on musí sám. Ale ja sa bojím, že on to sám nedokáže. Navyše v poslednom mesiaci schudol - pôvodne som myslela, že kvôli práci, ale skutočnosť je taká, že sa snažil "tamto" ukončiť, nejde mu to a veľmi ho mrzí, že ma takto klamal.

Desí ma aj to, že začína hovoriť o tom, že asi bude potrebovať psychiatra či psychológa, aby mu pomohol. Ja ho stále ľúbim, bojím sa o nás - chcem zostať s ním, inak si to neviem predstaviť, bojím sa aj oňho. Idem sa zblázniť, keď nie je doma. Myšlienky mám hrozné.

Chcela by som medzi nich vstúpiť a povedať jej pravdu a možno ju aj poprosiť, aby ho nechala. Viem, asi by som to nemala. Preto vás chcem poprosiť o vašu pomoc a rady, ako sa mám teraz správať, keď ho nechcem stratiť a zároveň túžim, aby sa ten "omyl" medzi nimi ukončil.

Rozálka, Košice

Dobrý deň.

Podľa toho, čo píšete, Váš manžel urobil niečo, čo sa vymkýna aj jeho logike. Ale nevera sa môže udiať premyslene, čo je oveľa horšie. Vo Vašom prípade ide pravdepodobne o zamilovanosť, čo je zase pre Váš vzťah nebezpečnejšie.

Obidvaja chcete vzťah zachrániť. To je dôležité. Ale je to na Vašom manželovi. On bol neverný, on musí byť ten, kto to ukončí. Vy sa vyplačte, ale nevzdávajte. Ale stále to rozoberať a snažiť sa ho niekam dotlačiť, nemá význam. Ak chcete, aby ste zostali spolu, musíte byť silná. A normálne fungovať. Nevyčítať, nejatriť. O to skôr si uvedomí, čo vo Vás má. Je to veľmi, veľmi ťažké, ale Váš vzťah Vám za to stojí.

Skúste sa sústrediť na prácu, na svoje záľuby. Choďte si posedieť s priateľkami, choďte do kina, divadla. A doma zabezpečte to, na čo ste bola zvyknutá.

A ak manžel vyhľadá psychológa, to mu môže len pomôcť. Rozoberie svoju situáciu s niekým nestranným a utriedi si hodnoty. Ideálne by bolo, podporiť manžela v tejto myšlienke a navštíviť spoločne manželskú poradňe. Verím, že to zvládnete.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa