Valéria, Dunajská Streda: Ako sa správať ku kolegyniam, ktoré ma ignorujú

Psychologická poradňa10.04.2015
Valéria, Dunajská Streda: Ako sa správať ku kolegyniam, ktoré ma ignorujú

Ako sa správať na pracovisku ku kolegyniam, ktoré ma v poslednom čase ignorujú, donašajú na mňa šéfovi a iným zamestnancom, že som nervózna, vymyšľajú rôzne klebety, a keď som sa ozvala v prítomnosti všetkých, jedna z nich (vodkyňa) mi povedala, že ak sa mi nepáči, mám odísť. Odpracovala som tam 15 rokov, mám bohaté praktické skúsennosti, som považovaná za odborníka a profesionála. Správanie kolegýň ma stresuje, som nešťastná. Navyše mám 51 rokov, inú prácu si ťažko nájdem,

Valéria, Dunajská Streda


Milá Valeria!
To s čím sa stretávate je v dnešnej dobe bohužiaľ celkom obvyklý jav, ktorý sa nazýva mobbing, inými slovami cielená šikana na pracovisku. Je to veľmi nebezpečné chovanie zo strany jedného alebo viacerých ľudí v pracovnom kolektíve, prejavujúce sa práve donášaním, zosmiešňovaním, zhadzovaním a vymýšľaním falošných klebiet. Dôvody mobbingu sú rôzne od závisti až po potrebu ovládať ľudí. Dlhodobé utlačovanie obeti pôsobí veľký psychický nátlak a môže mať vplyv na zdravotný stav aj celkovú životnú spokojnosť. Samozrejme sú možnosti, ako sa môžete brániť.

Určite je dôležité, nájsť zdravo uvažujúcich jedincov v kolektíve, ktorí budú na Vašej strane. Ďalej by ste o takomto chovaní mala informovať aj personálne oddelenie a Vášho nadriadeného. Samozrejme čím viac dôkazov, či svedkov budete mať, tým je väčšia šanca, že so svojou sťažnosťou uspejete. Dôkazy by však mali byť dôveryhodné, smska, nepríjemný mail. Ale aj svedkovia určite zavážia. Možno máte strach ísť do tak radikálneho riešenia, no myslite na to, že dlhodobý psychický tlak môže mať veľký vplyv na Váš život, a nielen súkromný, ale aj pracovný. Ja však  verím, že vo Vašom kolektíve nájdete čestných ľudí, ktorí Vás podporia. Nenechajte sa však ovládnuť svojim strachom a uvedomte si, že máte právo na svoj vlastný priestor a možnosť vyjadrenia.

Problematika mobbingu je komplikovaná hlavne preto, že nadriadený nemusí vždy posúdiť situáciu správne a každá strana si samozrejme háji svoju pravdu. Aj tak si myslím, že pokiaľ by ste o túto prácu prišla, existuje pre Vás iné miesto, kde ocenia Vaše skúsenosti, aj keď Vy to tak momentálne nevidíte. Každá udalosť v našich životoch má svoj význam, aj tá, ktorá sa na prvý pohľad javí ako negatívna, môže mať nakoniec veľmi pozitívny vplyv na Vašu budúcnosť a na Váš osobný rozvoj. Základ je postaviť sa situácii zoči voči a riešiť ju. O konkrétnom postupe sa môžete poradiť s právnikom a ak budete mať pocit, že situáciu psychicky nezvládate, určite je namieste aj osobný rozhovor s psychológom, kde si vyventilujete svoje pocity a určíte tiež ďalší postup.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa