Večný boj zakomplexovanej ženy vo mne

Psychologická poradňa10.01.2012
Večný boj zakomplexovanej ženy vo mne

Dobrý deň. Chcela by som od Vás poradiť. Mám totiž obavu, že mám tzv PPP. Mám 24. Môj celý život sa točí len okolo diét, buď dietujem a takmer nič nejem alebo sa prežieram. Nedokážem sa normálne stravovať, som stále hladná, skôr pažravá a pritom nemám nejakú veľkú fyzickú záťaž. Okrem toho skúšam rôzne podporné lieky na chudnutie a posledný rok sa doslova pchám preháňadlami. Nikdy som nevracala, na to nemám odvahu.

Už neviem čo robiť, nikdy som nebola štíhla a to je môj problém, nedokážem zniesť reči typu: zas si pribrala, rob so sebou niečo, pozri sa ako vyzeráš a podobne. Som veľmi závislá od názorov druhých, dokonca viac dbám na názory iných ako na môj. Ja viem, že asi by mi pomohol psychológ, ale najprv som sa chcela spýtať Vás, že čo si o tom myslíte. Môže to byť bulímia? Ďakujem

Maca, Bratislava

Mila Maca,

Vaše problémy a aj to ako ich popisujete skutočne odpovedajú uvažovaniu ženy s diagnózou mentálnej bulímiie. Mentálna bulímia sa totiž nemusí prejavovať len zvracaním ale aj práve Vami spomínaným braním laxatív (preháňadiel).

Budem úprimná, jediná rada, ktorá Vám môže pomôcť je: Uvedomte si závažnosť celého problému! Je dokázané, že psychika žien trpiacich mentálnou bulímiou trpí viac ako u žien s mentálnou anorexiou. Mentálna anorexia je rizikovejšia z dôvodu podvýživy a následného úmrtia. No človek s búlimiou trpí viac, práve kvôli neustálemu zlyhávaniu, kvôli tomu, že sa dostáva do bludného kruhu nezmyselných predsavzatí a opakovaných sebasklamaní, čím sa narúša celková integrita osobnosti.

Existujú ženy, ktoré k psychológovi, či psychiatrovi prichádzajú v 40 rokoch a priznávajú sa, že už 20 rokov obdeň zvracajú. Ak sa chcete stať takouto ženou a ďalších 20 rokov problém neriešiť, je to Vaša voľba. No chcete skutočne každý deň bojovať s myšlienkami tej zakomplexovanej ženy, ktorá vo Vás je, ale nemusela by byť?

To, čo sa musíte naučiť, je mať rada samu seba, ale nemyslím len fyziologickú stránku. Ubližujete si hlavne duševne, Vaše vnútro odnáša celý tento boj.

To, že ste mi napísala do poradne, mi dáva nádej, že nebudete človek, ktorý si zaviaže oči sám pred sebou, ale že sa pustíte do boja, a vyhľadáte čo najskôr psychologickú pomoc. Bude to náročné, no ciel stojí za to, zdravá, sebavedomá a vyrovnaná osoba, ktorá nepotrebuje názor druhých, a ktorá verí hlavne sama v seba a svoju silu. Je to Vaša zodpovednosť za to, ako bude Váš život pokračovať.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa