Veronika, Martin: Svokra je závislá na vnučke!

Psychologická poradňa03.04.2018
Veronika, Martin: Svokra je závislá na vnučke!

Dobrý deň,
máme dcérku, kt. bude mať onedlho 3 narodeniny. Svokra, podľa môjho názoru je na nej až moc závislá a nevieme si s ňou s manželom už poradiť. Doslova si vynucuje návštevy, a keď jej náhodou povieme, že nie alebo jej povieme, čo sa nám nepáči, začne niekedy až hystericky plakať a vyhadzovať nám na oči ešte aj to, že my sme s ňou častejšie. Robí si krúžky do kalendára, kedy s ňou bola. Zatajuje nám choroby len, aby sa s ňou mohla stretnúť.

Dcérka aj teraz od nej ochorela. V lete mala infekčné, herpesové ochorenie a my sme sa to len teraz náhodne dozvedeli. Už nevieme, čo máme robiť, nepomáha žiadny rozhovor ani po dobrom ani po zlom. Niekedy ešte aj keď ideme von, tak si už pripadám, že nás sleduje, lebo sa akože stretneme.

Veronika, Martin

Milá Veronika!
Na začiatku Vám ďakujem za Váš dotaz a prejavenú dôveru. Rodinné vzťahy sú často komplikované. Človek váha ako sa zachovať. Preto chápem Vaše pochybnosti ohľadne riešenia Vašej situácie. Skúsme sa spoločne najskôr vžiť do človeka, ktorý svojím chovaním prekračuje Vaše hranice. Niekedy je dobré pozrieť sa na situáciu aj z tej druhej strany. Bolo by dobré keby ste sa spoločné s manželom zamysleli nad tým, z čoho pramení jej chovanie. Aká je svokrina životná situácia. Žije sama? Má iné aktivity okrem kontaktu s Vašou vnučkou? Akým spôsobom jej nastaviť jasné hranice?

Je dôležité, aby ste sa spoločne zhodli na jednotnom riešení. Keď budete dvaja, budete jednoduchšie zvládať jej výstupy a emocionálny nátlak. Uvedomte si, že je to jej reakcia, Vy však nemáte povinnosť sa kvôli takejto reakcie prispôsobovať a ustupovať z jasne daných hraníc. Ide aj o zachovanie Vašej rodiny, vzťahu medzi Vami, manželom a dcérkou. Svokra je síce rodinný príslušník, no mala by mať len obmedzené možnosti zasahovať do Vášho života.

Veronika, hlavné je zachovať kľud, nepodliehať potrebe impulzívneho riešenia a všetko prebrať s manželom. AJ to, že budete hľadať riešenie spoločne upevní Váš vzťah. Svokru pravdepodobne nezmeníte, no môžete zmeniť svoj prístup. Ona má právo slobodne reagovať na Vami nastavené podmienky, no nemôže čakať, že jej prehnané reakcie budete akceptovať. Budem na Vás myslieť a verím, že si dokážete vytvoriť a udržať jasné hranice aj za pomoci manžela, ktorého sa situácia dotýka ešte viac. Verím, že Vás podporí.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa