Veštba o konci sveta: Aká nás čaká budúcnosť

Psychologická poradňa28.03.2011
Veštba o konci sveta: Aká nás čaká budúcnosť
Dobrý deň, moja 15-ročná dcéra veľmi trpí udalosťami v Japonsku. Bojí sa konca sveta, smrti, toho, že sa nedožije svojich detí. Chcem jej pomôcť dostať sa z toho, len neviem, ako. Sama sa bojím budúcnosti života na Zemi.

Zdenka, Trebišov 

Dobrý deň!

Puberta je obdobie, kedy telo aj psychika človeka prekonáva mnoho zmien, s ktorými sa jedinec musí vyrovnať, je to obdobie zmätku, hľadania samého seba, svojej identity, skúšania nových vecí a hraníc. Samozrejme s touto životnou úlohou môžu byť spojené aj depresívne fázy, kríza identity, ale takéto príznaky by som určite nepodceňovala, mohlo by sa totižto jednať aj o symptóm závažnejšej psychickej poruchy.

Preto neváhajte dcére navrhnúť návštevu psychológa, určite by jej pomohlo rozprávať sa s osobou s objektívnym pohľadom. Okrem toho po osobnej konzultácii bude jasnejšie, o ako závažný stav sa jedná.

Sama píšete, že máte problém s témami ako smrť, budúcnosť, či koniec sveta. Možno nevedomky prenášate na dcéru vlastný názor na život, preto je dôležité aby ste aj Vy dokázali prekonať myšlienky tohto druhu a vniesli do rodiny životný optimizmus. Nejde o zmenu, ktorá by sa dala urobiť mávnutím prútika, ide o dlhodobú prácu na sebe a svojom životnom prístupe.

Je zaujímavé, že ľudia oveľa radšej počúvajú negatívne správy, média sú preplnené katastrofami a preto niekedy zabúdame, že život je hlavne o malých radostiach, o tom žiť tu a teraz, neustálymi obavami si kazíte momentálny prežitok.

Skúste sa sústrediť na svoje zmysly, na vnímanie svojho okolia, krásy, ktorú nám svet stále poskytuje, no my si pred ňou zakrývame oči novinami s nezmyselnou veštbou o konci sveta. Samozrejme život je dočasná záležitosť, ale práve preto by sme si ho mali vychutnávať plnými dúškami.

Dúfam, že Vám moje slová ukázali, že sa dá žiť aj s iným prístupom a verím, že spolu dcérine ťažkosti dokážete prekonať.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa