Viktória, Tesárske Mlyňany: Som tehotná, priateľ sa správa čudne

Psychologická poradňa07.07.2015
Viktória, Tesárske Mlyňany: Som tehotná, priateľ sa správa čudne

Dobrý deň,
mám 20 rokov a priateľa staršieho o osem rokov. Som v 27 týždni tehotenstva a mam problem s vysokým tlakom. Priateľ pracuje a tak sa spolu vidíme akurát cez víkendy. V poslednom čase máme dost casto výmeny názorov. Nikdy na mňa nekrical, praveze všetko hovoril uplne pokojne. Vravel mi že sa neviem normálne správať. Vraj ho vytacam. Ale keď som sa ho pýtala ako a čo odo mňa očakáva povedal, že to mam zistiť sama. Potom sa mi deň neozval a na druhý deň mi zavolal vraj si za to môžem sama. Uznala som to, lebo som ho nechcela znova vytocit. Dohodli sme sa, že sa tento vikend nestretneme, lebo potrebuje premýšľať.

Brala som to ako samozrejmosť. Potreboval sa schladit a zbaviť nervov. No zrazu mi o jednej rano volal. Ja som to zistila až rano tak som mu zavolala späť a on mi nedvihal. Napisal mi sms, že som u neho skončila, a keď som mu volala, tak mi povedal že ešte spí a mam ho nechať na pokoji. Povedala som mu, že mu zavolam neskôr a on mi povedal, že dobre. Teraz vobec neviem ako na jeho slova reagovat, bojím sa že ak sa to aj da do poriadku, znova poviem alebo urobím nieco, čo ho vytoci. Vobec neviem čo mu mam povedať. Normálne si rozumieme dobre, keď sme spolu. Poradte mi prosím, ako mu mam vysvetliť, že mi jeho správanie v poslednom čase nerobí dobre. Alebo ako sa mám zachovať pri jeho naladach, lebo ja už vážne neviem. Dakujem

Viktória, Tesárske Mlyňany


Milá Viktória!
Tehotenstvo do ženského tela prináša mnoho zmien. Hormonálna hladina má veľký vplyv na to ako sa my ženy cítime. Obdobie tehotenstva preto môže byť pre ženu veľmi náročné ako po fyzickej tak po duševnej stránke. U ženy sa môžu vyskytnúť zmeny nálad, podráždenosť, menší sexuálny apetít atd. Tieto prejavy sú však veľmi individuálne a môžu sa líšiť. Chápem, že je pre Vás náročné riešiť partnerskú krízu v momente, keď by ste od partnera potrebovala oporu. Bohužiaľ sa často stáva, že hádky prichádzajú v tomto období, na ich vyriešenie je však potrebná snaha oboch partnerov.

Riešenie by nemalo byť len o Vašom prispôsobení sa zo strachu, že Vás partner opustí. Váš vzťah by totiž ostal naplnený večným strachom a uvedomte si, že dieťatko, ktoré vo Vás rastie už vníma Vaše nálady, Váš hlas. Ste dve prepojené bytosti a akýkoľvek Váš stres je aj stres dieťatka. Zamyslite sa preto, čo je základnou prioritou v nadchádzajúcom období, je to zachovanie partnerstva za každú cenu? Alebo zdravie Vášho potomka a Vás samotnej. Skúste sama posúdiť, či Vaše správanie v poslednom období presahovalo určitú hranicu. Navrhnite partnerovi rozhovor a skúste sa rozprávať o konkrétnych veciach, ktoré Vám vzťah komplikujú.

Návrhy by však mali padať z obidvoch strán, čím konkrétnejšie si vzájomne popíšte, čo by ste potrebovali zmeniť a na čom spoločne pracovať, tým lepšie. Hľadaním chýb jeden na druhom nič nevyriešite, mali by ste sa vzájomne podržať a myslieť aj na atmosféru, v ktorej bude dieťatko vyrastať. Opakujem na všetko je potrebná spolupráca oboch, nemôžete sa snažiť len Vy. Verím, že partner bude ochotný sa s Vami úprimne porozprávať a že si vzájomne objasníte situáciu. Najhoršia je totiž nevedomosť.

Ak by sa situácia nezlepšovala ani po rozhovore, neváhajte o pomoc požiadať svojich najbližších, pretože ste v období, kedy podporu skutočne potrebujete, Vy aj nový život ktorý vo Vás rastie a prinesie Vám iný druh lásky do Vašich dní. Ja však verím, že po rozhovore si s partnerom spoločne uvedomíte, že ste schopní jednať kompromisne a vychovávať dieťa spoločne. Ak by ste neboli schopní zmysluplnej komunikácie určite pouvažujte aj nad návštevou partnerského poradcu, ktorý by Vám pomohol komunikáciu viac otvoriť. Budem Vám držať palce a verím, že sa situácia upokojí.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa