Vládne vo vašej rodine patriarchát?

Psychologická poradňa10.06.2010
Vládne vo vašej rodine patriarchát?

Dobrý deň. S manželom sme spolu 6 mesiacov. Býva s nami aj manželov otec, ktorý tu pracuje. Tak počas práce je tu s nami.

Problém je v tom, že keď chceme niečo v byte meniť, alebo niečo sa rieši prvý je otec, koho sa manžel spýta na názor, až potom sa spýta mňa a je to tak aj vo všetkých ostatných veciach. Aj ked niečo chce kúpiť a ja poviem, že nie, aj tak to kúpi a ja viem, že otec mu to odsúhlasil.

A keď manželovi niečo poviem, tak ja som tá zlá, lebo neviem pochopiť jeho. Čo bude keď čoskoro príde do rodiny dieťa?

Ako by som mala riešiť tento problém, aby som nerozbila vzťahy v rodine. Ďakujem

Eva, Bratislava

Je dobre, že považujete za dôležité, aby ste nerozbili vzájomné vzťahy v rodine.

Možno Váš manžel ešte nedospel ešte k tomu, aby sa dokázal dostatočne odpútať od otca a považoval Vás za prvoradú osobu vo svojom živote.

Možno by ste mohli skúsiť diplomaticky sa obrátiť skôr na jeho otca - skúste si jeho vybrať za spojenca, keď chcete získať lepšie postavenie v rodine. Pokúste sa garde obrátiť - dajte partnerovi najavo, aké to je, byť tou druhou poradkyňou v poradí a skúste sa obrátiť tiež na jeho otca, ako zareaguje. Ak bude nespokojný, môžete mu povedať, že ste sa ním nechali inšpirovať.

Skúste v tomto smere poprosiť o podporu svokra, možno bude aj rád, že Vám môže pomôcť. Ak by ste riešili veci nasilu, mohli by ste narušiť vzťahy a tomu sa chcete asi vyhnúť. Naznačte mu, že aj Vy sa môžete radiť s Vašou rodinou, a jeho odsunúť akosi na vedľajšiu koľaj.

Nedá sa však tiež vylúčiť, že v rodine manžela vládol patriarchát a ženy nemávali veľké slovo. Potom Vás čaká asi dlhé obdobie „osvetovej činnosti", aby pochopil, že ste rovnocenná partnerka.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa