Vymývanie mozgov: Môže to postihnúť aj vás

Psychologická poradňa05.03.2011
Vymývanie mozgov: Môže to postihnúť aj vás

Dobrý deň. Obraciam sa na Vás s prosbou. Jedná sa o moju sestru, chcela by som jej veľmi pomôcť, ale neviem ako. Ide o to, že sestra chcela strašne bábätko, ostala tehotná, v treťom mesiaci došlo k potratu, dlhšie bola z toho smutná, ale nakoniec sa jej podarilo z toho dostať.

Potom sa asi rok s manželom snažili o bábätko, ale stále sa im nedarilo, aj keď všetky vyšetrenia dopadli dobre, obidvaja boli zdraví. Sestre to dosť naštrbilo psychiku, už nedokázala myslieť na nič iné.

Začala chodiť k jednej pani. Vraj liečiteľka, jasnovidka, veštica, ktorá jej mala pomôcť otehotnieť. Najprv jej hovorila, že jej manžel je ten pravý človek, aj jeho rodina jej chce dobre. Nakoniec moja sestra otehotnela a aj porodila krásneho syna. Počas tehotenstva a aj po stále navštevovala túto pani. Ale ona jej už začala hovoriť iné veci, vraj celá rodina jej manžela jej chce zle, stále jej ubližujú aj keď ja ich poznám a viem určite, že nikto jej zle nechce, majú ju radi, teda mali, kým sa ona takto veľmi nezmenila. Poštvala ju proti celej rodine a manželovi. Ona jej bezvýhradne verila, pretože verila, že ona jej pomohla otehotieť a jej dávala vďaku za to, že má dieťa. Podotýkam, že tá pani za každé sedenie od nej brala 30 až 50 EUR. Sestra tam nanosila asi 3000 EUR !!!!

Potom to došlo až do takého štádia, že sa chcela rozviesť s manželom, ale nakoniec sme jej to nejako vyhovorili. Myslím, že tú pani už ani nenavštevuje, ale veľmi sa zmenila. Objavujú sa u nej zmeny nálad. Chvíľu je spokojná a šťastná a hneď nato ju chytí amok a kričí aj na syna aj na manžela. Stále núti malého jesť, lebo vraj keď nepapá dostatočne tak ho treba zaviesť do nemocnice, lebo je určite chorý a treba mu dať infúziu!! Pritom malý je naozaj zdravý, je veľmi živý. Trpí tým aj on, preto ma to trápi ešte viac. Malý má teraz 1 a pol roka a stále to trvá.

Neviem, nemyslím, že sa jedná o obyčajnú popôrodnú depresiu. Myslím, že veľký vplyv na ňu mala aj tá pani, vyššie spomínaná. Dozvedela som sa, že viacero ľudí od nej skončilo v psychiatrickej liečbe, pretože ide o tzv. "vymývanie mozgov". Veľmi sa zmenila, nevieme si s ňou rady, lebo ona si myslí, že je všetko v poriadku. So všetkými priateľkami čo mala sa prestala baviť, všetci sú vraj proti nej, ale pritom, všetci sa jej snažíme pomôcť, ale ona nechce. 

Zuzana, Vrbové 

Dobrý deň!

Pracovať s človekom ktorý nemá nadhľad nad situáciou je veľmi náročné. Chovanie Vašej sestry má určite spojitosť aj s popôrodnou depresiou, zároveň sa v jej chovaní odráža strach, žeby mohla o dieťa opäť prísť. Okrem toho však existuje mnoho iných faktorov, ktoré ju priviedli do tohto štádia.

Očividne je veľmi sugestibilná, ľahko zmanipulovateľná. Tzv. „veštice" ktoré v dnešnej dobe nájdeme na každom kroku majú často práve silu zmanipulovať ľudí, no to, čo popisujete Vy, je skutočne nehorázne.

Dobrým znamením je, že sestra prestala túto osobu navštevovať, teraz záleží hlavne na jej najbližšej rodine ako ustojí jej správanie. Najbližšou rodinou myslím ľudí, ktorí sú s ňou v každodennom kontakte. Samozrejme je dôležitá podpora z Vašej strany, no nútiť ju do niečoho, čo sama nechce, je zbytočná strata času, môžete sa s ňou opatrne porozprávať, ale skúste skôr počúvať ako mentorovať, možno postupom času sestra sama príde na to, že potrebuje odbornú pomoc.

Donútiť ju k návšteve psychológa nemôžete, jedinou možnosťou je jej opatrne navrhnúť, či by neuvítala takýto druh pomoci, no najlepšie by skutočne bolo, keby na túto cestu s Vašou podporou prišla sama. Inak by vo Vás mohla tiež vidieť človeka, ktorý je proti nej.

Píšete, že sa jej všetci snažíte pomôcť, možno práve v tom je ten problém, pokiaľ cíti veľký nátlak, môže jej to naopak uškodiť. Hlavnú úlohu v ďalšom vývine jej situácie má hlavne jej manžel, ktorý by jej mal byť oporou aj v stavoch, kedy sa sestra nevie ovládať. Nepreháňajte to so zbytočným nátlakom, nechajte sestre priestor nech má možnosť sama sa rozhodnúť a usporiadať si svoj život. Je ťažké vidieť blízku osobu v takejto situácii, no myslite na to, že menej je niekedy viac.

S pozdravom

Mgr. Eva Jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa