Žaneta, Trenčín: Ako zbaviť dcéru zlozvykov?

Psychologická poradňa25.09.2013
Žaneta, Trenčín: Ako zbaviť dcéru zlozvykov?

Prosím o radu. Moja dcéra má 15 rokov a neustále prechádza z jedného zlozvyku do druhého napr. raz je to olizovanie pier, mykanie s telom, hmkanie, ohryzávanie nechtov, tlačenie s prstom na pery... Chodila aj k psychológovi, ktorý nám odporučil, aby sme si toho nevšímali, ale to sa jednoducho nedá.

Snažila som sa ju aj napomenúť, ale aj nevšímať, ale bohužiaľ, nič nezabralo. Keď sme ju s manželom upozornili, bola na nás nahnevaná, a povedala nám, že ju sledujeme. Prosím Vás, poraďte, ako zbaviť dcéru týchto zlozvykov. Bojím sa, či to nie je nejaká psychická porucha. Ďakujem.

Žaneta, Trenčín


Dobrý deň!
Chápem Vaše obavy o dcérenku. Človek má pocit, že jeho dieťa by malo byť perfektné a dokonalé. No jednou zo základných úloh rodičov je práve uvedomiť si, že to tak nie je. Aj Vaša dcérka je ľudská bytosť so svojimi dobrými aj zlými stránkami. Momentálne je vo veku, kedy bude potrebovať veľa tolerancie a pochopenia.

Upozorňovaním na jej zlozvyky môžete celú situáciu ešte zhoršiť. Skúste si uvedomiť, že nikto nie je dokonalý, vnímajte dcérku cez jej pozitívne stránky, snažte sa ju podporovať v tom, čo jej ide. Mala by od Vás cítiť pochopenie, lásku a bezpečie, nie život pod drobnohľadom, kedy bude rodičom zas niečo vadiť.

Zamyslite sa aj Vy s manželom, či dcérku nevnímate zbytočne kriticky, či sami nepodliehate zbytočnému stresu. Mnohé veci často môžeme na vlastné deti preniesť, a základom je hľadať príčinu aj v svojom chovaní. Vaša dcérka je Vaše zrkadlo.

Pokiaľ teda nemá výrazné problémy v škole, alebo Vás na jej chovanie neupozorňuje aj okolie, neriešila by som situáciu radikálne a skúsila zmenu vo Vašom prístupe. Pokiaľ by sa situácia zhoršovala, vždy môžete navštíviť detského psychológa a skonzultovať problém osobne s odborníkom.

Aj tam je však potreba Vaša sto percentná spolupráca a pochopenie, že je dôležité prispôsobiť aj Vaše chovanie. Verím, že to zvládnete!

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa