Zázračná formulka na zlomené srdce

Psychologická poradňa14.10.2011
Zázračná formulka na zlomené srdce

Dobrý deň, neviem ako sa mam zbaviť bolesti z rozchodu s partnerom. Vzťah trval niečo cez pol roka, on bol krátko po rozchode, kedy ho bývalá priateľka podvádzala a ja som dlhšie nikoho nemala. Aj keď nám to zo začiatku klapalo, neskôr sa niečo v ňom zlomilo a povedal mi, že chce len nezáväzný vzťah.

A a na moje otázky, že prečo je potom so mnou a či nič necíti, mi odpovedal, že on si nepripúšťa, že by mohol chcieť viac. Z čoho som ja bola potom frustrovaná, cítila som sa podvedená a využitá.

Skončila som to s ním, no aj keď sme neboli v kontakte viac ako tri mesiace, som neprestala na neho myslieť a snažím sa obnoviť s ním komunikáciu, aj keď sa veľmi bojím, že opäť budem prežívať veľké sklamanie.

Ako sa môžem dostať z toho? Svoj čas sa snažím stále nejako vypĺňať, ale stále sa nájde moment kedy opäť prepadám myšlienkam, ktoré patria len jemu. Za Vašu radu vopred ďakujem.

Zuzana, Košice

Dobrý deň!

Dať jasnú bodku za ukončeným vzťahom je veľmi náročné. Preto je potreba si svoje rozhodnutie poriadne zvážiť, aby ste si v momentoch pokušenia obnoviť partnerstvo, mohla spomenúť na základné dôvody prečo ste ho ukončili.

Možno ľutujete, že ste s partnerom neostala v otvorenom vzťahu. No cítim z Vás, že ste v celej záležitosti príliš emočne angažovaná, a zvolenie k nezáväznému vzťahu by Vám mohlo ešte viac ublížiť.

Nepoznám žiadnu zázračnú formulku, ktorá by vymazala bolesť z ukončenia vzťahu. Je to len čas, pevná vôľa, úplné, skutočné úplne obmedzenie kontaktu s bývalým priateľom a to minimálne na rok. Snažte sa spoznávať nových ľudí, mužov, ženy, spoznáte tým aj nové pohľady na život, ľudia Vám dodajú energiu a zaneprázdnia Vaše myšlienky.

To aby sa bolesť zmiernila, chce určite sebadisciplínu, kedykoľvek budete držať mobil v ruke, zopakujte si dôvody, prečo ste to skončila, uvedomte si, že ubližujete sama sebe. Ak sa cítite sama, zavolajte svojej rodine, priateľom, je mnoho iných ľudí, ktorým na Vás záleží a na ktorých ste možno nemala toľko času. Nájdite si ho teraz, prejavte blízkym, že ich potrebujete.

Za ďalšie 2 mesiace bude bolesť miernejšia, a za rok sa Vám váš vzťah začne javiť ako minulosť. Akonáhle to pocítite, otvoria sa Vám nové dvere, budete sa cítiť slobodnejšia, aj Váš smútok sa totiž zmení len na pocit z minulosti, z niečoho, čo už máte za sebou.

Verím, že zvládnete prekonať toto obdobie, ak by ste sa cítila sama a nikto nebol na blízku, pomôže aj konzultácia s psychológom, ktorý Vám dodá novú energiu a silu držať sa svojho rozhodnutia.

S pozdravom

Mgr. Eva jurčáková

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa