Život v kolektíve je pre dieťa najlepšou školou

Psychologická poradňa16.10.2010
Život v kolektíve je pre dieťa najlepšou školou

Každý rok sa opakuje ten istý scenár, že 9-ročný chlapec nechce ísť do tábora. Aj tento rok plače a odmieta o tom aj hovoriť.

Pritom ide s kamarátmi, s ktorými chodí na tréningy. V tábore budú aj trénovať preto si myslíme že by mal ísť. Tieto problémy sú aj na dovolenke, nechce ísť ani do detských klubov, iba keď sme tam s ním. Tieto problémy boli už v škôlke kam nechcel chodiť celé štyri roky. Každý deň bol plač a odmietanie ísť do škôlky. Preto sme po dohode s psychologičkou dali aj odklad návštevy školy.

A tiež sme ho preto dali na tanec, čo ho baví aby si zvykol byť medzi deťmi. Tam chodí väčšinou rád, ale tiež niekdy vymýšľa.

Teraz má ísť do tábora s deťmi, ktoré pozná z tréningov ale nechce ísť a stále plače, že je tam zle (bol tam už aj vlani). Tvrdí že je tam nuda, zlá strava. Keď tam bol vlani stále telefonoval, že chce ísť domov. Trénerka, čo tam bola v tábore s nimi povedala, že s ním neboli problémy, normálne sa bavil s deťmi.

Neviem čo robiť, či ho máme stále nútiť, keď každý rok už od škôlky sa opakuje ten istý scenár - plač pred táborom. Môj názor je, že by sme ho nemali nútiť do tábora, tam by sa mali deti tešiť.

Adriana, Dolný Kubín

Dobrý deň,

nepíšete, či Váš syn má súrodencov, určite to môže byť jeden z faktorov, ktoré ovplyvňujú jeho správanie. Výchova jedináčika je náročná, niekedy sa však môže rovnako stať, že aj vo viac-početnej rodine je pozornosť upretá hlavne na jedno dieťa.

Správanie vášho syna by mohlo mať viacero dôvodov, na to, aby sme spoločne prišli na ten pravý, by bola potrebná osobná konzultácia s Vami, Vašim synom, osobami, ktoré ho majú možnosť vidieť v kolektíve, to nám však internetová poradňa neumožňuje, preto ďalšie riadky berte ako možnosti k zváženiu a prípadnému riešeniu s detským psychológom.

Zamyslite sa, koľko pozornosti od detstva svojmu synovi venujete, ako bol a je vychovávaný, ako často mal možnosť byť s vrstovníkmi, koľko priestoru mu dávate, či nie je možné, že syn je prehnane závislý na prítomnosti Vás, či najbližšej rodiny, na svojom prostredí.

Je možné, že skutočne preferuje domáce pohodlné prostredie, no myslím, že toto by nebol dôvod k tomu, aby ste ho na tábor neposlali. 9-ročný chlapec by mal spoznávať a tolerovať aj iné podmienky, ako sú tie domáce, koniec koncov jediná osoba, ktorej sa sťažuje ste vy, viem, že je to ťažká pozícia, ale mali by ste s dávkou trpezlivosti synovi vysvetliť, že už je vo veku, kedy deti dokážu fungovať aj mimo domova, skúste naňho preniesť určitý pocit zodpovednosti, aby si uvedomoval, že niektoré veci musí zvládnuť sám.

Myslím, že kontakt s vrstovníkmi mu môže len prospieť, život v kolektíve je pre dieťa najlepšou školou, kde si uvedomí hranice, spozná nové situácie, formuje sa mu tým osobnosť.

Deti sú samozrejme rôzne, nie všetky sú spoločenské, niektoré preferujú hru osamote, alebo v menšej skupine, môžete bez obáv konzultovať s učiteľkou, vychovávateľkou či vedúcou tábora, správanie Vášho syna v kolektíve a podľa toho vyvodzovať ďalšie závery. Ľudia, ktorý vidia ako sa Váš syn správa v kolektíve, sú dôležitým zdrojom informácii, nebojte sa povedať o svojich starostiach práve týmto ľuďom, ich pohľad Vám môže mnohé priniesť.

Syn je vo veku, kedy sa Vám prestáva so všetkým zdôverovať, deti v jeho veku sa môžu stať aj obeťami šikany, no boja sa o tom otvorene hovoriť. Nemyslím si, že je to prípad Vášho syna, je hlavne úlohou autorít aby si takéto správanie v detskom kolektíve všimli a upozornili na to rodičov a školského psychológa.

So synom komunikujte otvorene, aby sa cítil bezpečne, no zároveň si uvedomoval zodpovednosť ktorá s vekom prichádza. Verím tomu, že nechcete mať doma dieťa, ktoré v 30 rokoch bude stále sedieť „za pecou", veďte ho k samostatnosti a zodpovednosti.

Dúfam, že Vám moja rada dala inšpiráciu k ďalším krokom, ešte Vás čaká mnoho výchovných úskalí, ale verím tomu že to zvládnete s trpezlivým prístupom.

Mgr. Jurčáková Eva

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa