Zoe, Hlohovec: Partner je už 6 rokov bez práce

Psychologická poradňa21.06.2016
Zoe, Hlohovec: Partner je už 6 rokov bez práce

Chcela by som sa opýtať, aký pádny argument použiť pre partnera, ktorý je už pomaly 6 rokov doma bez práce. Má vysokú školu, plynulú angličtinu, máme 4-ročnú dcérku, vlastný byt bez úveru a on stále hovorí, že sa mu neoplatí cestovať do práce napr. do BA z nášho mesta, že zabije tým čas a že ani toľko nezarobí po odrátaní cestovného a keď som mu povedala, že sa tam presťahujeme, tak že nie, lebo by sme si tam museli brať úver na bývanie a nemali by sme starké na výpomoc. Ja som za každú možnosť a on všetko ruší. Ako ďalej?

Zoe, Hlohovec


Dobrý deň Zoe,
pracovné návyky sú vždy spojené aj s časom, ktorý v práci strávime. Vnímame, ako niečo samozrejmé, že práca, uplatnenie je súčasťou nášho života. Je to existenčná záležitosť a realizovanie sa v činnostiach, ktoré nás bavia. Je pravdou, že práve táto realizácia nie je vždy samozrejmosťou. Nie vždy robíme to, čo nás baví. Máme určité predstavy a predpoklady k istému druhu práce. Vzdelanie nám pomáha k tomu, aby sme si splnili aj v pracovnej oblasti niečo, po čom túžime a čo robiť chceme. Váš manžel si urobil vysokú školu určite k preto, aby sa v určitej oblasti uplatnil.

Angličtina k tomu mu dáva širšie možnosti uplatniť sa. Vždy si ten, kto veľmi chce prácu nájde. Byť 6 rokov doma a nepracovať je tiež predpokladom toho, že človek si vytvorí návyky. Tu už nemôžeme hovoriť len o návykoch, ale aj o pohodlnosti. Zrejme nie ste existenčne na tom tak, aby bol nútený pracovať. To môže byť jeden z faktorov, ktorý mu dovolí taký pohodlný život. Nehovorím, že je vždy nutné, aby bol muž živiteľom rodiny. Ale je to obvyklé a muži sú na to hrdí, že sa vedia o rodinu postarať. Nehľadať dôvody prečo nie ale prečo áno. Manželovi dajte jasne najavo, že táto situácia nie je normálna a že práca je niečo, čo nás napĺňa. Aj oddych po práci si vieme lepšie vychutnať. 

To, že ste zabezpečení, že máte vlastný byt nie je dôvodom na takýto prístup. Porozprávajte sa s ním aj o svojich pocitoch, o tom, ako Vy vnímate túto situáciu. Je dôležité, aby on povedal, prečo zaujal tento postoj. Možno v predchádzajúcom zamestnaní bolo niečo, čo ho odrádza a radšej je doma, ako by sa opäť skúsil uplatniť. Môže existovať nejaký blok a on ho sám nevie prekonať. Skúste mu pomôcť a utvrdiť ho v tom, že ste tu s ním a pre neho. Že očakávate, že tiež bude prispievať do rodinného rozpočtu a spoločne si ľahšie môžete splniť ďalšie životné ciele. Verím, že si uvedomí vážnosť situácie a nájde si prácu, ktorá ho bude baviť. Prajem Vám veľa šťastia.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa