Zuzana, Nitra: Som tučná, vychádzam von potme

Psychologická poradňa14.03.2014
Zuzana, Nitra: Som tučná, vychádzam von potme

Dobrý deň,
mám mnoho problémov. Už ako dieťa som bola tučná, čo som doteraz, resp. dostala som sa do štádia - obézna. Z toho vyplývajú ďalšie problémy. Tie fyzické tu popisovať nebudem (i keď sú strašné), avšak čo sa týka tých psychických, mám problém chodiť po ulici. Stále sa mi zdá, že si ma niekto premeriava a posmieva sa mi. Ešte aj do svojich takmer 23 rokoch nie som schopná ísť niekam sama počas denného svetla (do obchodu, na poštu, do mesta).

Keď je tma, je to podstatne lepšie (som schopná ísť vyniesť smeti). Vtedy sa mi zdá, že ma takmer vôbec nie je vidieť. Často striedam nálady. Mám hroznú prácu a hrozných kolegov, moja matka sa do mňa stále stará, otec o mňa prejavuje minimálny záujem. Popravde, podľa mňa preto, ako vyzerám. Mám mladšiu sestru, ktorá je krásna. Nezávidím jej, len viem, že ja som skrátka tá druhá, tá škaredá, tá tučná, tá neschopná, tá nešikovná. Otec ju zbožňuje. Svoj život vidím tak do 30-ky, ťahať to tu dlhšie pre mňa nemá zmysel. Poslednou dobou sa pristihnem pri tom, že myslím na samovraždu, ako na prirodzené riešenie mojich problémov.

Zuzana, Nitra  


Milá Zuzana!
Vaše myšlienky sú veľmi bolestivé. Ubližujú ako Vám, tak aj Vášmu okoliu. Viete, je jednoduché prisúdiť druhému človeku názor. Toto si o mne myslíš. Horšie je pripustiť si, že všetko, čo prisudzujete druhým, vychádza hlavne z Vás. Začať môžeme vždy len a len u seba. Na svete existuje milióny príkladov ľudí, ktorí po dlhodobom trápení a schovávaní sa pred svetom začali pracovať na zmene. Miesto odchodu zo sveta zvolili prijatie seba a hlavne prijatie toho že „aj ja môžem byť šťastný“.

Uvedomila ste si niekedy aký je náš svet rozmanitý? Toľko rôznorodosti na jednej planéte považujem za malý zázrak. No mnohí z nás to nevidia, majú nasadené čierne okuliare, ktoré im odrážajú negatívnu energiu do seba. Topíme sa vo vlastných problémoch a starostiach a nevyužívame energiu pre druhých. To spôsobuje stavy, ktoré popisujete. Uvedomte si, že máte silu pomáhať druhým. Prestaňte sa dívať len na seba a zamyslite sa. Ako inak by som mohla využiť svoju energiu? Opakujem, každý z nás má tu moc pracovať sám na sebe. No nikto sa nerozhodne za Vás.

Váš problém má riešenie. Kombináciou nutričnej terapie s psychoterapiou je možné začať vo Vás hľadať bytosť, ktorá sa dokáže tešiť zo života. Základom je pozrieť sa na svoj súčasný stav a dať si nový cieľ. Radovať sa z každého malého kroku. Túto radosť z Vás pocíti aj okolie a zrazu sa Váš úsmev začne odrážať v tvárach ostatných. Skúste si to uvedomiť, Vy vysielate určitú energiu, a to čo vidíte v očiach druhých, ste len Vy sama. Ľudia fungujú ako zrkadlo, uvidíte ako postupne začnete vnímať ľudské pohľady úplne iným spôsobom. Zuzana, nepremrhajte svoj život, pre každého existuje zmysluplná cesta, vydajte sa hľadať tú svoju. A začnite hneď teraz.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa