Ako prekonať averziu voči sexu

Sexuologická poradňa12.09.2011
Ako prekonať averziu voči sexu

Pekný večer. Volám sa Jarmila a mám 38 rokov. Mám 3 deti a v januári som podstúpila interupciu. Následne som si dala predpísať antikoncepčné tabletky, ktoré mi odporučila pani doktorka ako liečbu cysty.

Od tej doby nemám vôbec chuť na sex. Neviem, či je to tabletkami, ale už len pri náznaku intímnosti mi príde zle a mám chuť utiecť. Mám o 3 roky mladšieho partnera, ktorému som sa zverila s problémom. Našťastie ma chápe, ale neviem do akej doby to vydrží. Nemáme žiadne iné problémy a hovoríme o všetkom, ale ja som zúfalá lebo ho ľúbim a neviem čo robiť ďalej.

Asi to nie je normálne, keď sa niekomu doslova hnusí sex. Poraďte prosím čo robiť. Ďakujem

Jarmila, Komárno

Vážená pisateľka,

To, či nechuť na sex vznikla potom, čo vám gynekologička nasadila antikoncepciu, alebo je to dôsledok interrupcie, je otázne. Ani ja to nedokážem celkom oddeliť a posúdiť. Myslím, že na Vašom terajšom stave sa podpísala aj interrupcia a dielo dokončili antikoncepčné pilulky.

Nečakané a v konečnom dôsledku aj neželané tehotenstvo ženu nájde nepripravenú. Hoci sa jej vidí, že riešenie našla, trvá istý čas, kým sa s celou situáciou vysporiada. Navyše, nie je celkom vylúčené, že za vašou stratou chuti na sex je aj podvedomý strach z otehotnenia.

Ak si od nás pýtate radu, tu je: gynekologička vám môže antikoncepciu zmeniť, prípade ponúknuť inú metódu, napr. vnútromaternicové teliesko. A nie je ani vylúčené, že u vás vznikla postinterrupčná depresia, ktorá celkom spoľahlivo libido stlmila. Zároveň by ste mohli absolvovať niekoľko sedení so psychológom prípadne sexuológom. Možno sa potrebujete z toho, čo ste nedávno prežili vyrozprávať a uzavrieť kapitolu.

Riešenie problému neodkladajte, ak sa mužovi či žene stane, že má k sexu averziu, trvá dlho, kým sa jeho stav dá do pôvodného stavu.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa