Dnes v noci zase nič nebude?

Sexuologická poradňa19.08.2011
Dnes v noci zase nič nebude?

Dobrý deň, som matka 5 mesačného bábätka, je to moje prvé dieťa. Od pôrodu mám problém so sexuálnou žiadostivosťou. S manželom máme krásny vzťah, on sám je pre mňa veľmi príťažlivý a vzrušujúci muž, dokonca, keď sa na neho zadívam, tak zatúžim po milovaní. Mimochodom, je to skvelý milenec na môj vkus.

Ale keď na to príde, moje telo nereaguje ako by malo. Som úplne chladná, jeho dotyky vnímam iba ako šteklenie a celkovo milovanie v tom momente vnímam ako povinnosť. Ani moje pohlavné orgány nereagujú na podnety môjho partnera a pri samotnom styku pociťujem bolesť.

Pred pôrodom (rodila som cisárskym rezom) sme mali plnohodnotný sexuálny život s absolútnym uspokojením oboch partnerov. Nikdy som také niečo nepoznala, preto ma to momentálne dosť trápi.

Bojím sa zdôveriť manželovi, aby nehľadal chybu v sebe, možno by to len prehĺbilo problém. Ale sex dvakrát za mesiac je pre mňa až priveľa. Bývame síce s rodičmi v jednom dome, ale máme aj dostatok súkromia, aj dobré vzťahy... Manžel vie, že sa niečo deje, ale vysvetľuje si to nedávnym pôrodom. Ja sama sa s tým neviem zmieriť a mám aj výčitky kvôli manželovi, lebo aj napriek snahe sa mi nepodarilo situáciu zmeniť a neviem, ako dlho to tak bude a či sa to vôbec zmení. Prosím, poraďte mi, ako to celé dať na pravú mieru.

Táňa, Humenné

Vážená pisateľka,

Mali by ste vedieť, že asi 40 percent žien v období po pôrode stratí veľkú časť svojej sexuálnej žiadostivosti. V priebehu niekoľkých mesiacov po pôrode sa postupne ich záujem a sexuálna túžba vráti do normy. Ak sa tak nestane, je treba pátrať po príčinách. Tie môžu byť telesné, hormonálne alebo psychické.

Telesné príčiny sa môžu skrývať priamo v oblasti genitálu - drobné, nezahojené trhlinky v pošve, jazva po nastrihnutí, ktorá ťahá, oslabenie panvového dna po ťažkom pôrode, prichádzajú do úvahy aj rôzne infekcie, všetko, čo som vymenovala môže spôsobovať nepríjemné pocity v pošve, bolesť s následným poklesom záujmu o sex. Aj u žien, ktoré rodili cisárskym rezom, sa môžu v oblasti vnútorných pohlavných orgánov, v oblasti jaziev vyskytovať zrasty, samotná jazva môže ťahať a spôsobovať problémy.

Dôvodom na pokles sexuálnej túžby sú aj hormonálne zmeny po pôrode, u dojčiacich žien je hormón prolaktín veľmi vysoko, a to môže znižovať pohlavnú túžbu ženy.

A psychické príčiny sú naozaj rozmanité. Únava zo starostlivosti o dieťa, nočné vstávanie k dieťaťu, prílišná zodpovednosť matky, najmä u prvého dieťatka, a celkové zmeny v rodine vo vzťahu môžu sexuálnu túžbu ovplyvňovať negatívne.

Vo vašom prípade by som sa objednala na dôkladné gynekologické vyšetrenie spojené s vyšetrením hormonálnych hladín. Ak sa ukáže, že ste po gynekologickej a hormonálnej stránke zdravá, uvažujte nad tým, že navštívite sexuológa, či už vy sama alebo spoločne so svojím partnerom.

Nech už sa rozhodnete pre návštevu odborníka alebo nie, myslím, že by ste sa mali s manželom o svojom probléme úprimne a otvorene porozprávať. Viem, nebude to ľahké, ale je celkom možné, že tak ako sa vo vnútri trápite vy, tak sa trápi aj Váš manžel. Nevie si totiž váš pokles sexuálneho záujmu vysvetliť. A preto obviňuje seba. A to by asi nemal, čo poviete?

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa