Kam odišla chuť na sex?

Sexuologická poradňa22.06.2011
Kam odišla chuť na sex?

Dobrý deň, poprosím Vás o radu. S manželom máme už siedmy rok krásny vzťah, no v poslednom období nemá chuť na sex. Keď už sa po dlhšom čase milujeme, tak si to užíva a sex je plný vášne, ale znovu máme sex až po dlhej odmlke. Snažila som sa s ním o probléme porozprávať, ale väčšinou bol len ticho a nič nepovedal. Jeho jediný argument bol, že je unavený a vyčerpaný z práce a na sex jednoducho nemá chuť.

Nastali trápne okamžiky ticha a niekedy aj malá nezhoda. Ja som z toho podráždená, nervózna, pretože nemá žiadny záujem, aby sa problém vyriešil. Dávala som mu návrhy, aby sme vyhľadali pomoc odborníka, inšpirovali sa v sex-shope, alebo urobili romantický večer, alebo čokoľvek, čo by u neho záujem o sex opäť prebudil. Nie je predsa normálne, aby sme sa 35-tich rokoch milovali raz do mesiaca.

Poraďte mi prosím, ako postupovať, aby som na neho nevyvíjala nátlak. Manžela veľmi ľúbim a určite by som túto situáciu nechcela riešiť rozchodom.

Dominika, Banská Bystrica

Vážená pisateľka, súhlasím s Vami, že rozchod nie je riešenie. Asi by bolo jednoduché povedať aj napísať, porozprávajte sa o probléme, pretože riešenie existuje. Žiada si však z oboch strán dôveru, porozumenie a otvorenosť. Ľahko sa píše, ťažko sa realizuje.

Je preto mnoho subjektívnych dôvodov. Ostych, nedostatok slov, pocity zahanbenia, pocity nátlaku, únik, snaha o odsúvanie problémy s vierou, že sa to časom nejako samo spraví. A vy už viete, že nespraví. Chceli by ste manželovi pomôcť, lebo ho ľúbite, na vzťahu vám záleží a záleží vám aj na ňom. Váš manžel stratil chuť na sex. Tvrdí, že je unavený, vyčerpaný a to je aj jeho zdôvodnenie. Vy mu však neveríte.

Spočiatku ste ho asi podozrievali, že má milenku. No teraz viete, že to tak nie je. Potom ste si mysleli, že už vás neľúbi, avšak ubezpečil vás, že sa mýlite. Nakoniec ste ho podozrievali z pohodlnosti, z toho, že už nie ste pre neho dostatočne atraktívna. A zistili ste, že ani to nie je pravda. A tak si asi bude problém žiadať medicínske riešenie.

Za stratou chuti na sex sa môže skrývať hormonálny problém- ochorenie štítnej žľazy, či nedostatok mužského pohlavného hormónu - testosteronu. Ak sa ukáže, že po tejto stránke je váš manžel v poriadku, je treba pátrať po psychických príčinách a chorobách, po depresii. Aj toto ochorenie vedie k strate chuti na sex.

Odporúčala by som Vám, aby ste manželovi navrhli návštevu sexuológa. Najlepšie psychiatra sexuológa. Ak sa manžel bude ostýchať, mal by vedieť, že sexuológ je lekár, ktorý denne stretáva pacientov, ktorých trápi to, čo vášho manžela.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa