Láska i sex začína v našej hlave

Sexuologická poradňa20.10.2011
Láska i sex začína v našej hlave
Dobrý deň, mám 24 rokov a takýto problém. Pochádzam z úplnej rodiny, mám 3 súrodencov. V rodine sa o sexe a sexualite veľmi nehovorilo. Od detstva sme chodievali do kostola, kde som získala veľa veriacich kamarátov - ktorí odmietali sex pred svadbou. Vtedy som si vsugerovala - že prvý styk musí byť z lásky a držala som sa toho.

Keď som mala 21 rokov, sex mi vôbec nechýbal, skúsenosti som nemala žiadne. Vtedy som si našla partnera, s ktorým sme chodili 5 mesiacov a celú túto dobu som ho odmietala s tým, že som si ním nebola istá. K sexu medzi nami nedošlo, ale predsa len to nebolo úplne bez telesného kontaktu. Priateľ sa nakoniec so mnou rozišiel.

Veľmi ma to poznačilo a od tohto momentu som si plieskala hlavu, že je to moja vina, keďže som ho fyzicky odmietala. Chcela som sa zbaviť panenstva a keďže som sa už cítila ako stará panna - postupne som začala odbúravať moje zábrany.

Po roku som si našla druhého partnera, o mojej situácii vedel a rešpektoval to, a tak sme sa na to postupne pripravovali. Lenže potom odišiel do iného mesta pracovať, odcudzili sme sa a zostávať s ním len kvôli tomu, aby som to mala za sebou sa mi neoplatilo. Rovnako ako v prvom prípade - niečo medzi nami bolo, ale nie pohlavný styk.

Medzitým som začala masturbovať - a vyvrcholím takmer vždy. Moje komplexy však narastali, a tak som zahodila všetky zábrany, až som moje poprvé zrealizovala v opitosti s kamarátom. Na jednej strane som bola rada, na druhej prišli výčitky svedomia.

Súcasne sa stretávam s chalanom, ktorý by mohol byť moj partner - rozumieme si, trávime spolu veľa času, je mi s ním dobre, ale nie som zaľúbená a neľúbim ho. Rovnako s týmto chalanom sme spolu viackrát spali - ale nikdy sa neviem uvoľniť, nikdy nedosiahnem orgazmus, dokonca sex s ním často odmietam. Jeho to trápi, ale stále mám v hlave pochybnosti. Keď ho 9x odmietnem, na 10x mi je to už akosi jedno, lepšie povedané - podľahnem - kvôli nemu - aby bol spokojný. Ale potom mám výčitky svedomia. Neviem si sex užiť. Pritom bozky, objatia, dotyky - aj na intímnych miestach mi nevadia, ale so sexom mám problém - aj keď pritom necítim žiadnu bolesť. Nechápem, prečo je to tak, až sa niekedy pýtam, či som v poriadku.

Viete mi poradiť, ako odbúram tie zábrany? Je to normálne? Za pochopenie a odpoveď Vám veľmi ďakujem, zaujíma ma Váš názor.

Mária, Banská Bystrica

Vážená pisateľka,

Vidím problémy dva.

Jeden, ktorý posúvate do roviny neuspokojivej sexuálnej výchovy v rodine. Považujete túto nedostatočnú výchovu a otvorenosť v sexuálnych otázkach za dôvod vášho neskoršieho trápenia, hoci sama ste postupom rokov trošku svoj názor a postoj k sexualite zmenili.

Druhým, oveľa vážnejším problémom, však vidím fakt, že doposiaľ ste nezažili ozajstnú zaľúbenosť. Lásku. Prečo tomu tak je, sa z vášho listu dá iba predpokladať. Možno si neveríte, že vás možno naozaj milovať, možno neveríte, že dokážete zaujať niekoho natoľko, aby po vás túžil a miloval vás nadovšetko. Možno sú vaše predstavy o láske absolútne a tým aj nereálne. A možno je to aj tým, že sa sústreďujete na telesnosť podstatne viacej než na emočno a psychično. A pritom sa nie nadarmo vraví, že sex a láska sa začína v našej hlave.

Láska je jedným zo základných predpokladov vzťahu a jedným zo základných predpokladov udržania ľudského rodu. Vy zatiaľ vo svojich citoch a pocitoch tápete, máte kamaráta, ale nemilujete ho. Podvolíte sa sexu, ale nič vám to nedáva, potom ste sklamaná, nešťastná s výčitkami svedomia.

Myslím, že sama ste sa úprimne snažili vysporiadať s týmto problémom. Riešili ste to po svojom a dosiahli ste istý úspech. Ďalej však budete potrebovať pomoc odborníka. Najlepšie psychológa sexuológa alebo psychiatra sexuológa.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa