Problém s erekciou: "EVA buď trpezlivá a povzbudzuj ho"

Sexuologická poradňa15.08.2011
Problém s erekciou: "EVA buď trpezlivá a povzbudzuj ho"

Prajem pekný deň. Môj partner je po úspešnej liečbe rakoviny, no mám pocit, že po tej chemoterapii ma problém s erekciou. Strašne dlho mu trvá, kým k tomu dôjde. Môže mať tá chemoterapia na to nejaký vplyv? Ďakujem

Eva, Liptovský Mikuláš

Vážená pisateľka,

Liečba rakoviny má dve roviny, telesnú a psychickú. Tie má samozrejme aj choroba samotná. Aj dnes, hoci sa niektoré formy rakoviny dajú veľmi úspešne liečiť, ba dokonca aj vyliečiť, ju stále väčšina ľudí vníma ako život ohrozujúcu a život berúcu chorobu.

Váš manžel sa podrobil chemoterapii. Sama ste videli, aké nežiadúce účinky liečba má. Samozrejme, že chemoterapia ovplyvnila aj jeho sexualitu. A nielen ona, aj choroba samotná má závažný vplyv na psychiku a sexualitu.

Nepíšete, do akej miery je váš vzťah s partnerom dôverný. Ak ste naozaj voči sebe navzájom dôverní a priateľskí, potom isto nie je problém hovoriť aj o obavách z choroby, zo strachu zo smrti, z bolesti, z odkázanosti. Ak má Váš partner navyše aj poruchu erekcie, potom je tu z jeho strany možná aj reálna obava, že si nájdete niekoho zdravšieho, výkonnejšieho a možno aj mladšieho.

Domnievam sa, že poruchy erekcie sú v jeho prípade prechodného charakteru. Na toto prechodné obdobie Vám odporúčam, aby ste partnerovi navrhli návštevu sexuológa. Na liečbu porúch erekcie máme účinné, bezpečné a spoľahlivé lieky. Môžu ich užívať aj muži, ktorí sa podrobili chemoterapii.

A hoci viem, že aj pre Vás je toto obdobie veľmi ťažké, prajem vám, aby ste dokázali mať s touto prechodnou poruchou dostatok trpezlivosti a povzbudzovali ho.  

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa