Rady pre tých, ktorí TO idú robiť po prvý krát

Sexuologická poradňa20.09.2011
Rady pre tých, ktorí TO idú robiť po prvý krát

Dobrý deň, mám 16 rokov a neskutočne túžim po sexe. Je to normálne, bojím sa že mi niečo je. Síce môj zdravý rozum mi to ešte nedovolil, ale veľmi ťažko sa viem ovládať, keď som s priateľom.

Mama mi to zakázala, že som ešte mladá, ale ja mám nato veľkú chuť, chcem to zažiť aj keď sa trochu bojím, pretože to bude prvý krát. Poradťe mi, som nato ešte mladá?

Anna, Žilina

Vážená pisateľa,

Ak niekoho ľúbime, prirodzeným vývojom dôjdeme aj k tomu, že chceme ochutnať telesnú lásku s ním či s ňou. Vy svojho priateľa milujete, určite poznáte chuť bozkov, pocity, ktoré zažívate, keď sa vás dotýka. Chceli by ste sa s ním milovať, ale bojíte sa.

Jednak mamy, ktorá vám pohlavný styk vyslovene zakázala a bojíte sa aj bolesti. A určite by ste pritom nechceli otehotnieť. Nepíšete, ktorý vek považuje vaša mama za vhodný na začiatok pohlavného života, ale podľa štatistík asi 70% mladých ľudí zažije svoj prvý pohlavný styk vo veku medzi 16 až 18 rokov.

Niektorým mladým ľuďom sa stane, že prvý pohlavný styk majú neočakávane, ide o náhodný, málo vrelý či láskyplný príbeh. Vy ho chcete prežiť s milovaným chlapcom. Čo dáva tušiť, že sa bude snažiť byť ohľaduplný, láskavý, nežný. Ja vám samozrejme nemôžem napísať, aby ste do toho šli. Musím vám však dať všeobecné odporučenia, ktoré dávame mladým pred prvým pohlavným stykom.

Ak sa tak má stať, nech je to v čase, kedy budete mať dostatok súkromia, dostatok času, aby ste sa mohli jeden druhému venovať. Majte na pamäti, že aj pri prvom pohlavnom styku môže dievča otehotnieť a pripravte si vhodnú a spoľahlivú antikoncepciu. Zvoľte takú antikoncepciu, ktorá je bezpečná, účinná, a spoľahlivá. Prerušovaná súlož medzi spoľahlivé metódy nepatrí.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa