Vaginizmus: Príčiny, vznik a liečba

Sexuologická poradňa21.11.2011
Vaginizmus: Príčiny, vznik a liečba

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v mene mojej kamarátky. Už vyše roka je šťastne vydatá, no zistila že má silný vaginizmus. Aspoň takto mi to definovala. Chcela by som vedieť ako jej pomôcť, či je možné to dať doporiadku sedeniami u sexuológa.

Veľmi túžia po bábätku, ale bohužiaľ prirodzeným spôsobom to u nej asi nepôjde a chce pristúpiť na oplodnenie cez centrum ISCARE.

Navrhla som jej, aby to riešila cez sexuológa, no ona má strach, že jej nepomôže. Už skúšala aj pomoc u psychiatra, ale nepomohlo. Veľmi pekne Vám ďakujem. S pozdravom

Ľubica, Trnava

Vážená pisateľka,

Vaginizmus patrí medzi vážne poruchy sexuálnych funkcií. Ženy si často nedokážu vysvetliť, ako je možné, že napriek tomu, že svojho partnera či manžela milujú, túžia po ňom a dotyky nežnosti a bozkávanie im je veľmi príjemné, akonáhle sa chcú milovať, akoby „sa im tam dole všetko stiahlo" a pohlavný styk je nemožný.

Príčiny vzniku vaginizmu nie sú doposiaľ celkom objasnené. Vznik vaginizmu sa pripisuje nepríjemným zážitkom z detstva, pohlavnému zneužívaniu v detstve, prísnej výchove. Je však pravdou, že mnoho žien vyrastie v prísnych konzervatívnych rodinách, všetci máme aj nepríjemné zážitky s dotykom sexuality v detstve a mnoho zneužívaných žien nemá žiadny problém vo svojom pohlavnom živote. Ako sa teda javí, problém je komplexnejší.

Vaša priateľka navštívila psychiatra no s jeho pomocou veľmi spokojná nebola, k návšteve sexuológa má nedôveru. Tuší, že liečba je dlhodobá a výsledok nemusí byť podľa jej predstáv.

Túži však po dieťati a chcela by podstúpiť umelé oplodnenie. Pri liečbe vaginizmu je dôležité aby si dvojica ujasnila, čo si praje. Ak si prajú dieťa, majú uvažovať o umelom oplodnení. Často sa po spontánnom pôrode pomery v pošve upravia a ženy môžu mať pohlavný styk.

Niekedy si dvojica nájde taký spôsob sexuálneho uspokojovania, že pohlavný styk nepotrebujú. Napriek všetkému sa domnievam, žeby vaša priateľka mala sexuológa navštíviť, isto by dostala odpovede aj na otázky, na ktoré odpoveď doposiaľ nepozná.

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Ďalšie otázky

Poradňa