Som pod veľkým tlakom: Chce TO častejšie ako ja!

Som pod veľkým tlakom: Chce TO častejšie ako ja!

Nájsť vzťah, v ktorom by obaja partneri mali absolútne rovnako veľkú alebo rovnako malú potrebu sexu je výnimočné. Väčšinou sa páry potýkajú s rozdielnym libidom, s čím sa nie všetky dokážu vysporiadať. Ponúkame vám preto zopár rád, čo robiť, ak váš partner chce sexu nepomerne viac ako vy.

Znie to čudne, ale sex si plánujte
Problém nevyváženosti potreby sexu v partnerskom živote často vedie k tomu, že ten z páru, ktorý sa chce milovať častejšie, sa kvôli odmietaniu cíti nechcený a odstrčený, zatiaľ čo ten druhý sa cíti pod tlakom, menejcenný a sex vníma ako povinnosť. Keďže prežívanie spomínaných pocitov spôsobuje medzi partnermi citové odcudzenie, treba urobiť všetko preto, aby sa táto špirála neroztočila.

Jedným zo spôsobov je vniesť do intímneho života takéhoto páru väčšiu organizovanosť a plánovanie. Znie to paradoxne, lebo sex by mal byť o spontánnosti, ale vo frekvenčne nevyvážených pároch je lepšie, ak budú partneri spolu plánovať intímne radovánky, ako keby pokračovali v stratégii, keď sa jeden stále sexu dožaduje a druhý to buď poslušne akceptuje, alebo sex zanovito zamieta.

Sex nie je iba samotný styk
Pokúste sa komunikovať s partnerom o tom, aby videl sex ako niečo, čo nie je iba samotným pohlavným stykom. Existuje predsa veľa spôsobov, ako si môžete užiť sex bez toho, aby neustále muselo dôjsť k súloži. Partneri, ktorí mávajú rozličný sexuálny apetít sa potrebujú dohodnúť a nie tlačiť na seba. Môžete napríklad siahnuť po masturbácii, pri ktorej budete partnera hladiť, môžete mu zapózovať v erotických pozíciách, výbornou metódou je sex po telefóne, keď si navzájom zavoláte a budete dráždiť svoju fantáziu, môžete si napísať a vzájomne si dať prečítať neslušné fantázie a príbehy.

Nájdite tie správne situácie, okamihy a dni
Často sa stáva, že sú situácie alebo dni, kedy máte menší záujem o sex ako inokedy. Neskoro večer po návrate z práce sa už cítite unavená a sex nie je to, čo by vás uvoľnilo. Alebo po návrate z divadla by ste dala prednosť pokojnému dozneniu kultúry. Naopak, milujete sa rada po návrate z diskotéky, ale to je zase na smrť unavený partner.

Pokúste sa o tom komunikovať a informujte sa o tom, kedy sú dni vhodnejšie a kedy menej. Nepresadzujte ani jeden z vás vlastnú potrebu len preto, že ste na to boli zvyknutí. Vysvetlite partnerovi, že ak chce, aby ste mali zo sexu radosť aj vy, potrebuje vedieť o situáciách, v ktorých máte chuť na sex vy a prispôsobiť sa tomu.

Skúste kompromis
Pokiaľ vám stačí mať sex raz alebo dvakrát za mesiac, no váš partner túži po sexe dva či trikrát do týždňa, na svete je problém. Budete musieť siahnuť po kompromise, ktorý síce nenaplní očakávania ani jedného z vás, ale posunie vás to viac k stredu.

Pokúste sa v takýchto prípadoch nasadiť rytmus napríklad raz za týždeň. Nebude to ideálny variant ani pre jedného z vás, ale je to začiatok hľadania frekvencie, s ktorou neskôr môžete byť spokojní obaja. Podstatné je, aby partner s vami žil preto, lebo vás miluje, váži si vás, chce, aby ste bola šťastná a k tomu patrí aj hľadania naplnenia intímneho šťastia vás oboch.

Zvoľte partnerské poradenstvo
Niekedy je za rozdielnym libidom niečo viac ako len rozdielna chuť na sex. Psychológovia vravia, že za tým môže byť vzájomná nedôvera, nekonštruktívna komunikácia, nízka sebaúcta alebo pomsta a to všetko môže viesť k sexuálnej disharmónii a problémom vo vzťahu. Vtedy nepomôžu čiastkové úpravy. V takomto prípade pár potrebuje partnerské psychologické, resp. sexuálne poradenstvo, kde pod vedením odborníka sa môžete pozrieť pod povrch problémov.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa