Spája ich to, že nemajú ruky

Spája ich to, že nemajú ruky

Jlissa Austin, je 31-ročná žena, ktorá sa narodila bez rúk a kolien a na nohách má len sedem prstov. Navyše táto žena meria len niečo viac ako jeden meter. Chassidy Young je o rok staršia a meria rovnako. Narodila sa s ochorením Tetra-Amélia syndróm, zriedkavým ochorením, ktoré sa okrem iného prejavilo u tejto ženy v absencii rúk a vo veľmi krátkych nohách.

Obe ženy natočili dokumentárne filmy pre Barcroft TV (seriál Born Different – teda „Od narodenia iný“), čo ich spojilo aj v reálnom živote. Dnes sú najlepšie kamarátky práve vďaka svojmu podobnému osudu. Ani jedna z nich sa predtým nestretla s nikým podobným. Barcroft TV bol pri prvom osobnom stretnutí týchto dvoch mladých žien, aby zachytil tento emotívny moment.

Chassidy povedala: „Videla som Jlissin príbeh a bola som tak dojatá. Hovorila som si, že nemôžem byť jedinou osobou na celom svete, ktorá nemá ruky... A potom Jlissa bola dôkazom, že naozaj má niekto podobnú skúsenosť ako ja. Hovorila som si, že ju musím nájsť. Keď nevídate ľudí ako ste vy, máte pocit, že ste na svete jediný.

Každý potrebuje nejakú identitu. Som šťastná, že som spoznala Jlissu, pretože teraz sa mám s kým identifikovať.“ Chassidy priznáva, že je skvelé mať okolo seba rodinu a priateľov, ale v určitých chvíľach proste potrebujete niekoho, kto prežíva podobné veci ako vy. Niekoho, kto vám naozaj rozumie.

Asi tridsať rokov dozadu lekári nepredpokladali, že by Jlissa mohla viesť normálny život a do dnešného dňa vlastne nevie, čo spôsobilo jej abnormality. Ale táto šikovná mladá žena prekvapila všetkých pochybovačov, keď sa naučila používať svoje nohy na bežné činnosti, ako umývanie zubov či používanie mobilu.

Hovorí: „Väčšina otázok, ktoré dostávam, sú ´Ako ješ?´, ´Ako píšeš?´, ´Kto ťa odnesie na toaletu?´, ´Kto ti robí make-up?´“ Podľa Jlissy však jej ochorenie neovplyvnilo nič v jej živote. Je veľa ľudí, ktorí nedokážu byť sami sebou, pretože majú strach zo sveta. Ale Jlissa je sama sebou a je vďačná. A to je podľa nej to podstatné.

Chassidy sa podobne naučila používať svoje nohy na vykonávanie bežných aktivít.
Obe dámy sú často predmetom zvedavých pohľadov na verejných miestach, ale naučili sa ignorovať neprajníkov a udržať si pozitívny postoj. Tieto dve priateľky majú množstvo sledovateľov na sociálnych sieťach a sú veľmi vďačné Barcroft TV, že sa navzájom našli.

Jlissa aktuálne plánuje svadbu so svojím snúbencom Jonathanom, ktorý meria takmer 170cm.
Chassidy, spolu s Jlissou, sa venuje najmä zvyšovaniu povedomia o ľuďoch s rôznymi „postihnutiami“ a odlišnosťami, aby sa naučili milovať svoje telá bez ohľadu na to, aké sú.
Chassidy sa budúcnosti nebojí: „Myslím, že moja budúcnosť nemá žiadne limity,“ hovorí. A dodáva, že byť podporou a zástankyňou ľudí s „postihnutiami“ je pre ňu veľmi dôležité a mieni v tom pokračovať. Obe ženy sa veľmi tešia zo svojho priateľstva, ktoré zrejme len tak ľahko niečo nerozdelí.

Autor: Mária
Zdroj: barcroft.tv

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa