Sláva aj pád speváčky Arethy Franklin: Znežil ju vlastný otec?

Sláva aj pád speváčky Arethy Franklin: Znežil ju vlastný otec?

Keď počul Arethu Franklin spievať legendárny Ray Charles, povedal: „Odpustite mi môj slovník, ale tá mrcha by dokázala zbúrať barák...“

Kráľovná soulu Aretha Louise Franklin sa narodila 25. marca 1942 v Memphise v americkom štáte Tennessee. Jej otec C. L. Franklin bol známy baptistický pastor, mama Barbara Siggers speváčka a klaviristka. Okrem Arethy mali ešte tri dcéry: Ermu, Cecil a Carolyn, matka mala z predošlého manželstva syna Vaughna.

Deti vyrastali v Detroite, ale vzťah medzi rodičmi bol pre pastorove nevery dosť problematický. Skončil sa rozchodom, keď mala Aretha šesť rokov. Výchovu prevzala stará matka z otcovej strany a jej dve priateľky, ktoré boli speváckymi vzormi malej Arethy. Keď mala desať rokov, prišla o mamu, ktorá zomrela na infarkt.

Zneužil ju vlastný otec?
Aretha sa začala sama učiť hrať na klavíri. Spievala v otcovom kostole spolu so sestrami Ermou a Carolyn. V roku 1956 sa Reverend Franklin rozhodol nahrať svoje kázne a gospelové nahrávky, ktoré naspievala 14-ročná Aretha a vyšli na albume Songs of Faith. Mala veľkú oporu v starej matke, nielenže ju podporovala v kariére, ale prevzala aj výchovu jej dvoch synov. Prvého porodila v trinástich, druhého v pätnástich! (S kým ich mala, to nikdy neprezradila, hoci sa šepkalo, že toho prvého s vlastným otcom.) Keď sa Aretha vrátila k spevu, rozhodla sa opustiť gospel a stať sa popovou speváčkou. A na ceste za týmto snom ju už vábil New York…

Všestranná umelkyňa
So svojím úžasným mezzosopránom sa Aretha neskôr presadila aj v iných hudobných štýloch – v bluese, džeze, rockenrole, gospele, R&B či v pope. Najúspešnejšiu éru mala na prelome 60. a 70. rokov, keď vyhrávala ceny Grammy za najlepší ženský spevácky výkon v kategórii rhythm & blues. Dariť sa jej začalo, až keď opustila značku Columbia Records, kam ju prilákal hľadač talentov John Hammond (objaviteľ Billie Holidayovej či Boba Dylana), a prešla k producentovi Jerrymu Wexlerovi do vydavateľstva Atlantic Record.

Bojovníčka za občianske práva
V roku 1967 - už s Wexlerom - nahrala v štúdiu Muscle Shoals v Alabame svoj prvý skutočný hit I Never Loved A Man. A priam cez noc sa Aretha stala slávna! V apríli toho istého roku naspievala známu pieseň Otisa Reddinga Respect. Výskala v nej, vyčítala, jačala, výhražne kričala slová: „Všetko, čo od teba chcem, je trochu úcty.“ Tento hit spievala aj vo filme The Blues Brothers.

Niesol silné prvky feminizmu a zrovnoprávňoval ženu Afroameričanku v časoch, ktoré rovnosti postavenia rôznych rás a pohlaví veľmi nepriali. Čoby priateľka Martina Luthera Kinga, ktorý kedysi u jej otca párkrát aj prenocoval, Aretha dlhodobo financovala hnutia za občianske práva.   

Doláre na očiach
Kráľovná soulu to so svojou čiernou farbou pleti nemala ľahké. Napriek tomu, že zo 44 nominácií na cenu Grammy získala 18 gramofónikov, si v hudobnom priemysle vytrpela viac než dosť. To ju prinútilo odmietať vystúpenia, kým nedostala honorár priamo na ruku. A počas koncertu mala peňaženku vždy na očiach. Pred koncertom si vypýtala 25-tisíc dolárov, po akcii rovnakú sumu. Vedela, že organizátori radi zaplatia aj dvojnásobok…

V parížskej Olympii
Keď v januári 1968 vyšla Arethe prelomová LP platňa Lady Soul, nechýbal na nej ani chytľavý hit Chain of Fools. Na svoj album Soul ho prevzala speváčka Marta Kubišová a neskôr pridala aj spomienku. „V šesťdesiatom ôsmom sme s Vaškom Neckářom a Helenou Vondráčkovou sedeli v hľadisku parížskej Olympie na verejnej nahrávke platne Arethy Franklin. Tlieskali sme s očami navrchu hlavy a celé sa to natáčalo. Vybrala som si od nej do repertoáru pesničku Prove It (Proudy).“ Vondráčková od Arethy prebrala pieseň I Say A Little Prayer, ktorú spieva dodnes pod názvom Proč mě nikdo nemá rád…

Deväť rokov trápenia
Posledné desaťročie svojho života zápasila Aretha Franklin so zákernou chorobou. Schudla 40 kíl, zmenila životný štýl, jedálniček, skoncovala s cigaretami. Žila ešte deväť rokov, medzitým spievala prezidentom Clintonovi a Obamovi na ich inauguráciách. Nikdy nestratila silu a farbu svojho hlasu ani nenapodobiteľný feeling. Zomrela 16. augusta 2018 v Detroite na rakovinu pankreasu.

Autor: Emil Babín
Foto: Profimedia.sk

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa