Speváčka Billie Holiday: Z nevestinca rovno do väzenia

Speváčka Billie Holiday: Z nevestinca rovno do väzenia

Príbeh Lady Day bol tragický. Napriek závislosti od alkoholu a tvrdých drog sa však z ťažkého osudu vedela vyspievať…

Narodila sa 7. apríla 1915 v meste Filadelfia ako Eleanora Fagan. Umelecké priezvisko Holiday si požičala od svojho biologického otca, ktorý bol džezový bendžista a gitarista. Obaja rodičia boli ešte tínedžeri, otec Clarence mal šestnásť, matka Sadie trinásť rokov.

Hoci sa po troch rokoch vzali, Clarence ich obe sebecky opustil, lebo mu stáli v jeho ceste za muzikantskou kariérou. Billie po rokoch priznala: „Ja som rodičov neprosila o to, aby ma počali na chodbe nejakého domu v Baltimore, priviedli na svet len preto, aby ma opustili, aby som neustále narážala na prekážky a musela bojovať o život...“

Prostitútka spolu s matkou
Billie odišla v jedenástich rokoch definitívne zo základnej školy, no zakrátko získala aj krutú skúsenosť zo znásilnenia. Začala pomáhať svojej matke v novootvorenej reštaurácii. O pár rokov sa presťahovali do New Yorku, ale pre hospodársku krízu si matka Sadie nevedela nájsť prácu.

Zo zúfalstva sa začala živiť ako prostitútka. Aj Billie postihol podobný osud. Nemala ani štrnásť, keď sa pridala k matke v nevestinci na západnej 140. ulici. Speváčka vo svojej autobiografii Lady Sings The Blues priznala, že za klienta brala päť dolárov. Onedlho začala spievať v nočných kluboch Harlemu pod menom Billie Holiday.
 
Z väzenia do ústavu
Po jednej policajnej razii skončila Billie spolu s matkou vo väzení. Ako neplnoletú ju za nevhodné správanie poslali do katolíckeho nápravného ústavu, odkiaľ ju po dvoch rokoch vyslobodil istý rodinný známy. Lenže Billie sa zakrátko utápala v alkohole a ťažkých drogách, aby zabudla na svoj neznesiteľný osud.

Keď ju v Harleme objavil známy hľadač talentov, producent John Hammond, zariadil, že v roku 1935 získala zmluvu s Brunswick Records. Nahrala vyše 70 popových piesní v džezovom štýle, napríklad s klaviristom Teddym Wilsonom, saxofonistami Benom Websterom a Lesterom Youngom, s trubkármi Royom Eldridgom a Buckom Claytonom. V roku 1937 mala obrovské turné po USA s bigbandom Counta Basiehé.

Hviezda zlatej éry džezu
Billie Holiday nosila vo vlasoch kvety bielej gardénie, akoby tým chcela manifestovať svoju nenaplnenú túžbu po čistote. Pravda však bola taká, že závislosť od heroínu jej ničila hlasový rozsah. Kým spočiatku mala hlas plný optimizmu, energie a života, koncom 40. rokov v ňom prevažovalo utrpenie a nevyliečiteľný smútok čiernej otrokyne… Publikum dostávala do tranzu svojím srdcervúcim a hlboko emotívnym prejavom, nenapodobiteľnou charizmou svojho spevu, ktorý z nej urobil jednu z najväčších hviezd zlatej éry amerického džezu.

Za mrežami
Komerčný úspech zažila Holiday najmä v 40. rokoch minulého storočia, absolútny vrchol kariéry dosiahla v roku 1947, keď za tri roky dokázala zarobiť 250-tisíc dolárov. Medzi najznámejšie albumy tohto obdobia patrili Body & Soul, Lady in Satin či Last Recordings. Všetko by bolo senzačné, keby Billie zvnútra „nezožierali“ temní démoni – alkohol a heroín. V máji toho istého roku ju zatkla polícia za držanie narkotík a odsúdili ju (aj bez prideleného právnika, ktorý na proces neprišiel) do väzenia v Západnej Virgínii.

Problémy so zákonom
Keď Billie o necelý rok prepustili na slobodu, jej manažér pripravoval jej veľký návrat na scénu. A nie hocikde, ale v newyorskej Carnegie Hall. Vypredaný koncert z 27. marca 1948 jej dával veľký prísľub na ďalšie vystúpenie, lenže v roku 1949 speváčku znovu zatkli. Jej problémy so zákonom, ale aj so zhoršujúcim sa zdravotným stavom pokračovali aj v najbližších rokoch. Za zmienku stojí, že v roku 1956 vyšla autobiografia Lady Sings The Blues, ktorú speváčke pomohol napísať William Dufty, o rok nato sa objavila na televíznej stanici CBS v programe The Sound od Jazz spolu s jej dlhoročným spoluhráčom, priateľom, saxofonistom Lesterom Youngom. Keď začiatkom roka 1959 zomrel, Billie ani nedovolili spievať na jeho pohrebe.

Zatkli ju aj v nemocnici
A Billie Holiday išla stále zlá karta. Pokoj nemala ani v newyorskej Metropolitnej nemocnici, kde ju hospitalizovali posledný májový deň roku 1959. S podozrením, že prechováva narkotiká, tam vtrhli agenti, prehľadali ju a zatkli. Niekoľko týždňov tam ležala s putami na rukách. Napriek starostlivosti lekárov veľká džezová diva 17. júla 1959 zomrela vo veku 44 rokov. Diagnóza: cirhóza pečene a zlyhanie srdca. Iba pár hodín pred jej smrťou odvolali spred jej izby policajnú hliadku a krutým paradoxom bol aj fakt, že na svojom bankovom účte mala len 80 centov.   

Autor: eb
Foto: Profimedia.sk

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa