Speváčka Mária Čírová: Som šťastná, keď to okolo mňa žije

Speváčka Mária Čírová: Som šťastná, keď to okolo mňa žije

Speváčka Mária Čírová (30) popri kariére zvláda aj ukážkový rodinný život. Už jedenásť rokov tvorí pár s hudobným producentom Mariánom Kachútom (45), s ktorým má syna Huga (9) a dcérku Zoe (7). Prečo má úspešná speváčka toto leto iba jeden koncert a aké detské sny si plní?

Vaša kariéra pri dvoch deťoch ani trochu neutrpela a určite by ste sa udržali na výslní aj pri ďalšom dieťati. Doprajete Hugovi a Zoe ďalšieho súrodenca?
Môj sen o rodine sa naplnil. Snívala som o deťoch už ako dievča. Niekde hlboko vnútri som verila myšlienke, že raz budem mladou mamičkou a budem mať veľa sily, odvahy a energie na všetko, čo si materstvo a výchova detí vyžaduje. S úsmevom si spomínam na časy, keď som s nadšením vyhlasovala, že by som zvládla aj šesť detí!

Už ste skúsená mamička, možno ani tých šesť detí by nebolo pre vás problém.
Áno, možno by som ich naozaj nejako zvládla, ale ja som človek, mama, partnerka, ktorá žije naplno, intenzívne a to vo všetkom. Dnes viem, že vychovať aj dve deti v tomto šialenom svete nie je „sranda“ a robím pre to naozaj maximum, aby sme sa v ňom sami sebe ani navzájom jeden druhému nestratili. Preto som už pri otázke o počte detí opatrná. Ale keby sa pošťastilo, určite by sme ho zahrnuli obrovskou láskou a tešili by sme sa.

Nicki Blamáž oznámila KONIEC kariéry: Vyhlásenie, ktoré šokovalo všetkých fanúšikov!

Od septembra budete mať doma už dvoch školákov, ako u vás vyzerajú prípravy na nový školský rok? Tešia sa do lavíc?
Viete, čo je úplne čarovné? Moje deti sa tešia do školy hlavne preto, že budú chodiť konečne spolu ráno aj poobede. Sú výbornými parťákmi, takže viem, že Hugo ako starší brat Zoe vo všetkom potiahne, podrží. Zoe je veľmi šťastná, nevie sa už dočkať, školskú tašku má zbalenú dva mesiace. My sme jej dopriali rok doma, nedali sme ju do školy čerstvo šesťročnú a bolo to jedno z najlepších rozhodnutí, aké sme mohli urobiť.

Čo sa za ten rok udialo?
Viac nám podrástla, hlavne emočne, hrala sa tak ako nikdy predtým a teraz sa už zrelo pýta: „Mami, oci, ešte koľko sa musím vyspať do školy?“ Každému rodičovi, ktorý váha, či dať alebo nedať svoje dieťa do školy, by som s pokojom poradila odklad. Nikdy to neoľutujete. Dieťa je samostatnejšie a vy neprídete o nervy pri učení. (Smiech.)

VIDEO: O čom snívala pre rokom? Pozrite si v rozhovore

Mnohé dnešné deti vyrastajú s mobilmi a tabletmi prirastenými k rukám, patria k nim aj Hugo a Zoe?
Nie som veľká fanúšička technológií a manžel tiež nie, preto u nás deti takto často nenájdete. Niektorým ľuďom, ktorí nás poznajú, to príde ako sci-fi, pretože ony sa vedia perfektne zabaviť doma aj v záhrade. V detskom drevenom domčeku pod stromom si robia svoje bunkre, sú so zvieratkami, hrajú sa na divadlo a vymýšľajú scenáre. Hugo miluje knihy, prečítal už 82 kníh, preto mu písanie textov ide skutočne ľahko, a Zoe spieva, tancuje, nádherne kreslí a je hlavnou postavou jeho príbehov.

Hudbe ste sa venovali už od detstva, váš manžel je tiež hudobník, idú aj deti vo vašich šľapajach?
Nikdy sme to neplánovali, verím, že budú mať raz normálne zamestnania, ale dobrovoľne si sadajú za hudobné nástroje. V obývačke máme klavír, gitary aj bicie. Klamala by som, keby som nepovedala, že vždy, naozaj vždy, sa pozastavím, keď Zoe spieva a Hugo ju sprevádza na klavíri. Ide mu to oveľa lepšie ako mne, keď som bola v jeho veku. Predsa len, gény sa nezaprú…

Okrem spevu ste si vyskúšali aj moderovanie. Nehrozí, že zmeníte profesiu a zavesíte hudbu na klinec?
Moderovať The Voice pre dve krajiny bola vynikajúca skúsenosť a som vďačná televízii Markíza, hlavne režisérovi Pepemu Majeskému za dôveru. Určite by som išla do takéhoto formátu kedykoľvek znova v budúcnosti, ale vymeniť za spev? To nejde, hudba je môj život, moja vášeň, radosť, nádej. Takto občasne, ako je to nastavené, je to dobre. Aspoň nikomu nevyskakujem z chladničiek. (Smiech.)

Najnovšie ste privoňali k herectvu, čo vás viedlo prijať takúto ponuku?
Je pravda, že som súčasťou minisérie príbehov o hrdinoch SNP, ktoré sa budú vysielať už čoskoro, 29. augusta na RTVS. Dostala som možnosť zahrať si jednu z hlavných postáv Annu H., ktorá sa nebála postaviť fašistom a bude jej venovaný celý jeden diel. Zahrala som si aj v epizóde Obchod po boku pána Stanka Štepku a pani Zuzany Kronerovej a to bol pre mňa zážitok na celý život. Hoci sme v ich obchode, v ktorom hrajú, mali sme spolu iba veľmi krátku scénu, aj tak bolo výnimočné sledovať našu hereckú elitu.

Asi nikto by nepredpokladal, že sa ocitnete vo filme o SNP...
Naozaj sa teším, že som sa tvorcom snímky Moje Povstanie hodila do scenára, myslím, že takéto projekty nie sú márne. Týkajú sa našej histórie a všetci účinkujúci sme to urobili bez nároku na honorár, aby sme ponúkli niečo viac mladej generácii, ktorá to potrebuje „vidieť“.

Ako sa vám práca herečky páčila?
Najradšej by som vám povedala, že zahrať si vo filme bolo super! Ale keď si predstavím, že všetko, čo sme hrali, sa tu skutočne odohrávalo, nebolo mi veselo. Muselo to byť strašné. Nevieme si to dnes ani len predstaviť.

Prijali by ste aj ďalšiu hereckú úlohu?
Určite áno. Ale nejdem do hocičoho, musí mi to sadnúť, musí sa mi to páčiť a už pri scenári potrebujem mať dobrý pocit. Kedysi som snívala hrať v rozprávke, učila som sa kvôli tomu jazdiť na koni aj strieľať z luku. Ale mala som také vyťažené obdobia, že na takéto niečo nevyšiel vôbec čas, a tak som využila tieto skúsenosti aspoň vo svojom videoklipe Dokonalý svet. Účinkuje tam so mnou moja dcérka Zoe a pani herečka, výnimočná osobnosť Mária Kráľovičová.

Váš manžel je zároveň vaším manažérom a trávite spolu veľa času. Nemávate stavy ponorkovej choroby? Nepotrebujete si niekedy od seba oddýchnuť?
Iba v skratke - nie. Za celých jedenásť rokov, čo sme spolu.

Ste dvojnásobná mama a vyťažená umelkyňa, dokážete si nájsť čas aj sama pre seba? Ako ho najradšej trávite?
Boli časy, keď som išla na doraz a to nebolo dobré. Chcela som všetko stihnúť, neodmietať ponuky, lebo každú som si veľmi vážila. Dnes som rada, že som v takom mladom veku pochopila, že nemusím mať všetko a byť všade. Naučila som sa povedať nie, aj si dopriať voľno. Počas roka si popri práci užívam hlavne thajskú masáž, to je niečo, po čom sa naozaj cítim zrelaxovaná a uvoľnená.

Ste dieťa z paneláka, teraz bývate v dome so záhradou, ako sa vám býva?
Je to veľký rozdiel, byt a dom. Manžel tiež vyrastal v paneláku,  a tak si teraz vychutnávame všetko okolo toho. Baví nás zariaďovať interiér, robiť v záhrade, vysádzame stromy, chceme mať veľa zelene. A doma sa cítime tak dobre, že sa nám ani nechce niekam ísť. Máme výborných susedov a obrovské šťastie na príjemných ľudí.

V záhrade za domom vám pribúdajú zvieratká, čí nápad to bol?
Trošku si plním detské sny. Vyrastala som síce v malej a krásnej dedinke Dolné Lovčice pri Trnave, no bývali sme s rodičmi v bytovke. Vždy som závidela deťom naokolo, že sa môžu starať o zvieratká, a keď som ja priniesla domov v škatuli mačiatko či šteniatko, bol oheň na streche. Skrývala som ich pod poschodovou posteľou, ale keď začali kňučkať, hneď ma to prezradilo a staršia sestra ma poslala okamžite von, že ak neodídu, dostane alergický záchvat.

To muselo byť pre vašu detskú dušu poriadne dramatické...
Dnes sa už na tom smejeme. Ale pamätám si, že keď som sa vracala domov s prázdnou škatuľou a slzy sa mi kotúľali po lícach, hovorila som si: „Keď raz budem mať dom, budem tam mať všetko!“

A máte!
Máme. Psíka Akilu, ktorá je krížencom vyžly a vlčiaka, zajka, kocúriky, rybku, papagája a najnovšie nám pribudli sliepočky s nádherným kurínom. Hocikedy sa len tak posadím na lavičku pred domom a ďakujem za všetko. Som veľmi šťastná, keď to okolo mňa žije.

Kto je zodpovedný za starostlivosť o zvieratká?
Celá rodina. Sú našou súčasťou.

Ako vyzerá vaše tohtoročné leto?
Toto leto som prijala iba jeden koncert v Maduniciach, inak ho trávim výlučne s deťmi u nás doma. Grilujeme, opekáme, čítam knihy, plávam, bicyklujem. Počas desiatich mesiacov veľa cestujeme, a tak sme sa rozhodli po vlaňajšku opäť si zopakovať voľnejšie leto. Naše deti si uvedomujú, že je obrovský dar mať oboch rodičov doma a hrať sa hry, byť spolu, rozprávať sa, variť si, vypekať... Robíme všetko, na čo nie je cez rok toľko času.

Čo vás robí v poslednom čase najviac šťastnou?
Najviac ma teší rodinná pohoda, harmónia. Rodina je pre mňa posvätná, preto úsmev na tvárach mojich najbližších je mojím absolútnym šťastím.
(RAM)

V lete si užíva domov a rodinu
Mária i jej manžel Marián Kachút boli „panelákové“ deti, ale nedávno sa im podarilo splniť si sen a postavili si dom podľa svojich predstáv. Najväčšiu radosť im robí rozsiahla záhrada plná zelene a zvierat, v ktorej sa môžu ich deti Hugo a Zoe dosýta vyšantiť. Mária si už po druhýkrát vyhradila celé dva letné mesiace iba pre rodinu a tak majú čas užívať si spoločné chvíle.

Aká je v skutočnosti?
Keď Mária prišla do redakcie, bolo to, akoby vyšlo slniečko. Srší z nej energia a úsmevy rozdáva na všetky strany. Len čo sa postavila pred objektív fotoaparátu, odhalila svoj skrytý talent – hneď sa premenila na divu a pózovala na nerozoznanie od profesionálnej modelky. Aj keď Mária patrí k najúspešnejším a najžiadanejším ženám v slovenskom šoubiznise, nohami stojí pevne na zemi a vie, čo je v živote skutočne dôležité. Na nič sa nehrá a naozaj je taká – dobrosrdečná a nesmierne pozitívne naladená osôbka, skutočná báječná žena.

Autor: Tatiana Kubicová
Foto: Lýdia Czakó

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa