Spoznajte zbrane na krvilačné beštie!

Spoznajte zbrane na krvilačné beštie!

Chystáte sa na dovolenku? Do cestovnej lekárničky nezabudnite pribaliť aj repelent a krém na štípance.

Ku komárom sme často nespravodliví. Nenávidíme ich všetky, hoci štípu len samičky. Je to pre ne životná nevyhnutnosť, lebo bez potrebnej dávky krvi by nemohli naklásť vajíčka.

Krv je totiž dôležitým zdrojom bielkovín potrebných na vývoj vajíčok. Samčeky sú nevinné, mierumilovné tvory, ktoré dlhým cuciakom popíjajú iba rastlinné šťavy. Hynú niekoľko dní po párení. A zo spárených samičiek sa po oplodnení stávajú krvilačné beštie.

Nenásytné samičky
Samička komára je schopná v priebehu 3 až 15 minút nasať až 4 mg krvi a prakticky zdvojnásobiť svoju hmotnosť. Smolu má v tom, že imunitná reakcia nášho tela na jej sliny je podstatne búrlivejšia, napríklad v porovnaní s kliešťami. Kliešť dokáže byť dlhé hodiny nenápadný, aby sa mohol krvou dostatočne zasýtiť, zatiaľ čo samička komára si tento luxus môže dopriať len pár sekúnd. Najprv musí na vyhliadnutej obeti nájsť dostatočne mäkké miesto, do ktorého by sa mohla zapichnúť, a cicať začne až vtedy, keď nájde vhodnú žilku.

Čím nás ohrozujú?
Aj komáre prenášajú infekcie, hoci sa o tom hovorí podstatne menej ako o nákazách prenášaných kliešťami. Vírus prenášaný komármi, ktorý spôsobuje ochorenie podobné chrípke, u nás objavili v 50. rokoch minulého storočia a pod názvom východoslovenskej dediny Ťahyňa ho poznajú na celom svete. Príčinou mnohých letných horúčkovitých ochorení, ktoré lekári diagnostikujú ako „nejakú“ virózu, je možno práve tento vírus. Infekcia však odznie a zvyčajne nemá zdravotné následky. Obyvatelia v povodí Dunaja a Moravy majú proti nej dokonca vytvorené protilátky

Neškriabať, natrieť!
Štípanec od komára väčšinou iba nepríjemne svrbí, závažnejšia alergická reakcia je skôr výnimočná. Pozor na rozškriabanie svrbivého miesta, lebo do ranky si ľahko môžete zaniesť infekciu. Pomôcť môže gél Dapis, ktorý je prírodnou alternatívou chemických prípravkov. Príjemne chladí, ľahko sa roztiera, potláča pocit svrbenia a zmierňuje prípadný zápal.

Ako sa ubránite komárom?
1. Používajte repelenty, sieťky proti komárom, elektrické odpudzovače hmyzu.
2. Mnohé komáre sú najaktívnejšie pri východe či po západe slnka. V tom čase sa vyhnite pobytu hlavne pri stojatých vodách.
3. Do prírody si oblečte odevy z ľahkých prírodných materiálov, ktoré dobre sajú pot, ale s dlhými rukávmi a dlhé nohavice.
4. Vždy majte poruke vhodný prípravok na zmiernenie následkov poštípania či bodnutia.

Autor: Jana Brožíková
Foto: Shutterstock

Báječný tip
Vynikajúci spôsob ako sa vyhnúť bodavému hmyzu účinne a bez syntetickej
chémie viac ako 7 hodín!


Čisto prírodný produkt proti bodnutiu hmyzom je vynikajúcim a bezpečným
spoločníkom nielen na prázdninách u nás, ale aj v tropických oblastiach.
Sprej je účinný aj proti kliešťom, roztočom, muškám, včelám. V tropických
oblastiach produkt drží v dostatočnej vzdialenosti aj prenášačov malárie, horúčky
dengue, žltej zimnice a chikun-gunya.

Puressentiel, sprej proti bodnutiu hmyzom je skvelým ochrancom a ak vás už
niečo štíplo, na zmiernenie štípnutia je výborný pomocník pomocník roll on,
ktorý obsahuje 11 esenciálnych olejov ako cejlónska citronela, jávska citronela,
klinček, eucalyptus, levandulu, mätu priepornú a iné bylinné oleje.

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa