Sprcha pred spánkom: K čomu je vôbec dobré ísť do postele mokrá?

Sprcha pred spánkom: K čomu je vôbec dobré ísť do postele mokrá?

Problémy so spánkom dokážu človeka mimoriadne vyviesť z rovnováhy. Bez správneho odpočinku a dostatku fyzickej i psychickej energie je „nespavec“ už po krátkom čase úplne zničený. Vtedy väčšina ľudí navštívi lekára a dostane lieky prinášajúce vytúžený spánok. Avšak problém sa dá riešiť aj inak.

Problémy so spánkom si nevyberajú, avšak s pribúdajúcim vekom stúpa aj počet pacientov, ktorých nespavosť trápi. Aj keď to na prvý pohľad skutočne možno pripísať veku, je na mieste si povedať aj to, že kvalitný a dostatočný spánok je potrebný bez ohľadu na to, koľko krížikov zdobí váš chrbát.

Prieskumy ukázali, že ľudia trpiaci nespavosťou a poruchami spánku najčastejšie siahajú pri riešení tohto problému po liekoch. Rizikom je nielen to, že lieky na spanie organizmus zaťažujú, ale hlavne to, že na nich vzniká závislosť.

Pre človeka, ktorý nemôže spať je dôležité, aby objavil príčinu svojej nespavosti, ktorá sa zvyčajne skrýva niekde v jeho psychike. Medzi základné rady, patrí neležať, ak spánok neprichádza, a ak sa zobudíte uprostred noci a nemôžete zaspať, pustite sa do nejakej činnosti.

O spánok sa treba pokúsiť, až keď je pacient unavený, je však prirodzené, že ak chce dosiahnuť hlboký spánok potrebný k fyzickému i psychickému odpočinku, mal by sa vyhýbať všetkým dráždidlám, a to nielen káve, či iným kofeínovým nápojom, ale aj alkoholu.

Spánok s mokrou hlavou
Vzniká skôr u ľudí, ktorí problémy so spánkom moc nemajú. Vnímajú situáciu oveľa horšie, ako tí, čo nespavosťou trpia celoročne. V panelákovej spálni a vykúrenej miestnosti sa spať rozhodne nedá. K nespavosti prispieva aj denná únava. Pomôcť môže vlažná sprcha pred spánkom, nechajte si aj mokrú hlavu. Spite nahá.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa