Spríjemnite deťom čakanie na Vianoce tradíciami

Spríjemnite deťom čakanie na Vianoce tradíciami
5 fotiek v galérií

Vianoce sú čarovným obdobím. Kedy inokedy viesť deti k úcte k tradíciám než cez Vianoce, keď skoro všetky (aj tie najkonzumnejšie) vianočné aktivity majú korene v nejakom krásnom historickom zvyku.

Aby si deti z Vianoc odniesli viac než len to, že je to čas, keď dostávajú množstvo darčekov, priblížte im tradičné vianočné zvyky a nechajte ich, aby sa do nich zamilovali.


1.    Vysvetľujte im tradície

Tu to možno bude viac škola pre dospelých než pre deti. Zistite si, prečo sú na adventnom venci sviečky, prečo sa advent počíta vždy od nedele alebo prečo zdobíme práve ihličnatý stromček, a povedzte o tom deťom. Keď totiž zvyku porozumejú, bude pre ne jednoduchšie ho i prijať. A možno aj vy sami sa dozviete veľa nového.

2.    Nájdite zábavné zvyky

Rozprávať sa o vianočných zvykoch môžete aj počas toho, ako ich s deťmi prežívate. Vyrobte si spoločne adventný veniec, ukážte im, ako uviazať mašle na vianočný stromček, nechajte ich vyrábať ozdoby na darčeky… Zapojte ich skrátka do vianočných príprav tak, aby ich to bavilo. Možno zistíte, že ich baví len niečo, a z toho sa stane vaša rodinná tradícia.

3.    Spievajte

Deti milujú pesničky, básničky, melódie. A Vianoce sú ich plné. Spievajte spoločne koledy a hovorte s nimi, o čom ktorá je. Uvidíte, že i vám to zmení pohľad na koledy. Málokto totiž ich texty naozaj vníma a toto pre vás možno bude znovuobjavenie kolied a ich krásnych textov.
A ak spev nie je vaša silná stránka, pomôcť si môžete napríklad 3D modelom Betlehem z edície Kúzelné čítanie od Albi. Deti si v nej môžu zaspievať 10 kolied a veľa sa dozvedia o vianočných tradíciách. Model hrá, spieva a deti ho ovládajú elektronickou ceruzkou, ktorá ich pesničkami a tradíciami prevedie i bez rodičovskej pomoci.


4.    Nezabudnite na vianočné akcie

Pred Vianocami sa odohráva veľa akcií pre celú rodinu, počas ktorých môžu deti pocítiť sviatočnú atmosféru. Zabaliť sa do čiapky, šálu a teplého oblečenia a vyraziť na rozsvecovanie vianočného stromčeka bude pre drobcov dobrodružstvo a uvidíte, že i vám sa to bude zdať oveľa čarovnejšie, než keď ste tam chodili bezdetní. Určite v okolí nájdete aj výstavy betlehemov, adventné koncerty, prípadne vianočné kolotoče a korčuľovanie. To všetko ich môže baviť a vy im budete môcť ukázať, že Vianoce nie sú len jeden deň, keď dostávajú darčeky.

5.    Nechajte ich Vianoce ochutnať

Áno, pre dospelých je to možno nápor na ich diétne predsavzatia, ale ak chcete, aby vaše deti spomínali ešte aj v dospelosti, že tie najkrajšie Vianoce mali vždy u rodičov, bez skvelého jedla sa nezaobídete. A maličkých môžete do prípravných prác zapojiť! Milujú pečenie i ochutnávanie koláčikov. Pri spoločnom vykrajovaní a zdobení medovníčkov môžete prebrať vianočné príbehy a užiť si krásny spoločný večer. Či vy hádam neradi spomínate na to, ako mama piekla? :-)

6.    Udržte tajomstvo Vianoc a darčekov    

„A keďže deti veria v rozprávky a v nadprirodzené bytosti, tak im tvrdíme, že darčeky má na starosti niekto iný a nie my rodičia. Je ťažké povedať do akého veku im táto idea vydrží. Mnohokrát vedia pravdu, ale nepriznajú ju len kvôli rodičom. Pri iných musíme nájsť správny čas, kedy im ju povedať. Dobrá príležitosť je, keď dieťa už vysnorí darček, povie vám, že ten baliaci papier, do ktorého darček zabalil Ježiško už niekde videlo, alebo sa začne pýtať ako je možné, že Ježiško všetko stíha. Poväčšine sa to udeje okolo ôsmeho a deviateho roku veku dieťaťa.“

„Keď už dieťa vie, že sú za tým rodičia, ľahšie sa riešia darčeky. Dieťa chápe, že ste rodina, koľko peňazí môže rodina do darčekov investovať.  Samozrejme, aj napriek tomu budú snívať vždy o drahých, veľkých a úžasných darčekoch.“ hovorí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Platená reklama.

 5 fotografií

Spríjemnite deťom čakanie na Vianoce tradíciamiSpríjemnite deťom čakanie na Vianoce tradíciamiSpríjemnite deťom čakanie na Vianoce tradíciamiSpríjemnite deťom čakanie na Vianoce tradíciami
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa