Stačí nám na bradavice ocot, soľ alebo cibuľa? Spýtali sme sa lekára

Stačí nám na bradavice ocot, soľ alebo cibuľa? Spýtali sme sa lekára

Bradavica je kožné ochorenie, ktoré spôsobujú víry. Tieto víry sa ľahko prenášajú. Počas školskej dochádzky trpí týmto ochorením asi 7% detí.

Bradavice počas jedného roka väčšinou samé zmiznú. Ochorenie nemusí vyvolávať žiadne problémy, niekedy sa môže objaviť na tvári alebo na rukách ako kozmetická vada, inokedy môže byť sprevádzané i bolesťami.

Bradavice sú naše nepríjemné „kamarátky“, ktoré nás len tak neopustia, keď sa začnú objavovať na tele. Navyše, ak sa nekontrolujeme a rozškriabeme si jednu z nich, krvou sa môžu prenášať rýchlo po celom tele. Je preto nutné sa bradavíc okamžite zbaviť.

Ako s nimi bojovať?
Nechtík lekársky a šťava z jeho kvetov pôsobí dobre na postihnuté miesta, odstraňuje infekčné oblasti. Tento účinok vyvoláva kyselina salicylová. Z kvetov nechtíka si uvarte odvar, prikladajte vlhké obklady. Obľúbeným domácim spôsobom odstraňovania bradavíc je aj ocot a soľ. Stačí namočiť plátok citróna do octu s troškou soli.

Tekutinu nechajte dva týždne odstáť. Potom citrón vyberte a roztokom potierajte bradavicu. Cesnak vám tiež vytiahne bradavice z tela. Ako na to? Do leukoplastu vystrihnite otvor a nalepte si ho tak, aby bradavica v ňom zostala. Priložte na ňu polovicu strúčika cesnaku a upevnite ho leukoplastom. Keď bradavica stmavne, dá sa ľahko vybrať.

Najlepšia cibuľa s príchuťami
Jedna z nich je slaná cibuľová šťava. Do cibule vyhĺbime jamku, kam nasypeme trochu soli. Počkáme, kým sa tá v cibuli rozpustí. Bradavicu potierame takto nasolenou cibuľou. Inou alternatívou je sladká cibuľová šťava. Rozrežte cibuľu, nasypte do nej cukor, počkajte aby pustila šťavu a vytvorí sa trochu sirupu. Touto šťavou potierame bradavice.

Všemocná medicína
Ak sa nám nepodarí bradavice odstrániť prírodným spôsobom (ktorý je spoľahlivý na 50%), je nutné navštíviť dermatológa, ktorý vám bradavice vypáli na počkanie laserom. „Je to najrýchlejší spôsob, laser odstraňuje bradavice bez krvácania. Po zákroku ostáva v mieste ošetrenia erózia, z ktorej sa vytvorí chrastička, ktorá pretrváva na koži cca 14 dní. Riziko recidívy sa znižuje, nakoľko dochádza aj k tepelnému prehriatiu kože okolo ložiska a likvidácii vírusu,“ hovorí dermatologička MUDr. Petra Mincnerová. 

„Pomocou lasera je možné bezbolestne a bez jazvičky odstrániť výrastky na koži a tzv. starecké bradavice. Ošetreniu vždy predchádza vyšetrenie dermatológa, ktorý rozhodne či kožný výrastok je potrebné poslať na histologické vyšetrenie. Ak je to potrebné lézia sa vyšetrí digitálnou kamerou a diagnostikuje za pomoci špeciálneho softwéru.“

Autor: bb
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa