Stáva sa, že sa doktor v určení pohlavia bábätka zmýli?

Stáva sa, že sa doktor v určení pohlavia bábätka zmýli?

Väčšina budúcich rodičov si dnes nenecháva pohlavie dieťatka ako prekvapenie pri pôrode.

Chcú vedieť už počas tehotenstva, či sa v brušku skrýva chlapček alebo dievčatko. Má to predsa veľa výhod – viete, akú výbavičku nakúpiť, aké meno vybrať a podľa mnohých si takto aj lepšie vybudujete vzťah s bábätkom ešte v brušku, lebo sa mu už môžete prihovárať menom. Lenže napriek vyspelým technológiám sa neraz stane, že aj doktor sa v určení pohlavia bábätka zmýli...

Prekvapenie na pôrodnej sále
Daniela a Michal čakali po dvoch chlapčekoch vytúžené dievčatko. Veľmi sa celá rodina tešila na malú princeznú, pretože v rodine sa rodili samí chlapci. Lekár im pri ultrazvuku v 20. týždni oznámil, že v brušku sa skrýva dievčatko a oni vôbec nepochybovali. Pri ďalšom a poslednom ultrazvukovom vyšetrení už nebolo dobre vidieť pohlavie bábätka, ale rodičia si boli istí správnosťou predchádzajúceho lekárovho tvrdenia.

Túžba mať dievčatko bola veľmi silná. O to väčší šok prišiel na pôrodnej sále, keď sa rodičom namiesto princeznej narodil ďalší chlapček. Atmosféra bola dosť rozpačitá, Daniela mala čo robiť, aby tento šok zvládla: „Naozaj som bola úplne presvedčená, že čakám dievčatko. Dokonca som sa inak cítila než pri prvých dvoch tehotenstvách, no spätne si hovorím, že som si to možno len vsugerovala. Nášho tretieho syna milujeme a nemenili by sme, no pri pôrode som sa cítila veľmi zmätená a chvíľu mi trvalo, kým som si uvedomila, že sa mi to nesníva a že naozaj máme chlapca a nie dievča. Nemali sme ani pripravené žiadne chlapčenské meno. Lekár bol potom dosť prekvapený, ale vraj nejaké percento, že sa aj odborník sekne, je tam vždy a treba s tým počítať...“

Slovenské rodičky trpia pri pôrodoch viac ako ostatné: Tu je dôvod!

Možné nepríjemné následky
Ak sa lekár v určení pohlavia bábätka pomýli, nemusí to byť žiadna tragédia. Obzvlášť, ak ide o rodičov, ktorým je úplne jedno, či sa narodí chlapček alebo dievčatko. Ak však už rodičia majú niekoľko detí a túžia viac po dievčatku alebo chlapčekovi, môže to byť nepríjemný šok.

V niektorých prípadoch sa totiž môže stať, že rodičia budú „zle odhadnuté“ dieťatko ťažšie prijímať, až odmietať. A bábätká dokážu veľmi vnímať pocity svojich rodičov, najmä matky. Bábätko bude cítiť sklamanie či odmietanie svojej matky a môže to mať celý rad negatívnych dopadov na ich ďalší vzťah a prispieť aj k rozvoju popôrodnej depresie u matky.

Je lepšie nevedieť?
Niektorí rodičia preto radšej nechcú vedieť dopredu pohlavie svojho bábätka. No nie je nutné držať sa v napätí až do pôrodu, ale ak vám lekár oznámi, že čakáte chlapčeka alebo dievčatko, treba mať stále na pamäti, že určitá šanca pochybenia tam jednoducho vždy je. A preto radšej vždy rátať s tým, že sa vám miesto vytúženého pohlavia môže narodiť to druhé. Najpresnejšie dokáže pohlavie bábätka odhaliť amniocentéza, teda odber plodovej vody. Toto vyšetrenie sa ale nepoužíva na tento účel, ale robí sa pri rizikových rodičkách, kedy je podozrenie na genetické poruchy a u starších rodičiek.

Koľko stresu je v tehotenstve už priveľa?

Autor: mj
Foto: shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa