Stavíme sa, že vašu platobnú kartu nepoužívate správne

Stavíme sa, že vašu platobnú kartu nepoužívate správne

Beriete ich ako samozrejmosť, lebo sú súčasťou vášho každodenného života. Vďaka nim nemusíte myslieť na to, aby ste mali pri sebe hotovosť. Používanie platobných kariet však predstavuje aj určité riziko. Máme pre vás zopár tipov, ako neprísť o peniaze. RADÍ hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie Diana Priechodská Brodnianska

Platobnú kartu by ste mali nosiť v puzdre alebo v peňaženke tak, aby sa mechanicky nepoškodila alebo nezmagnetizovala. Ak ju hľadáte medzi kopou vernostných kariet, zľavových kupónov či vizitiek, ľahko sa môže stať, že ju pri upratovaní omylom vyhodíte, poškodíte alebo ju skrátka založíte tak, že ju nebudete vedieť nájsť.

Máte na účte menej, ako ste mali ešte nedávno, a ste si istá, že chýbajúce peniaze ste neminuli? Ihneď sa spojte so svojou bankou a telefonicky či osobne požiadajte o zablokovanie karty. Skontrolujte, či máte kartu na zvyčajnom mieste, preverte, či si ju niekto z vašej rodiny nepožičal. Ak ste prišli o viac ako 266 eur, mali by ste podať trestné oznámenie na polícii na neznámeho páchateľa. Zároveň podajte v banke reklamáciu, ku ktorej je vhodné priložiť doklad od polície o podaní trestného oznámenia.

Ako vybŕdnuť z finančnej depresie?

Na včasné odhalenie takéhoto neželaného pohybu peňazí je dobré, aby ste mali aktivovanú SMS notifikáciu, ktorá vás bude informovať o každom pohybe na účte. Teda o každom výbere, platbe či, v príjemnejšom prípade, o vložení finančných prostriedkov. Ak takúto službu nemáte, spýtajte sa na možnosť jej zriadenia v banke alebo si aspoň pravidelne kontrolujte výpisy z účtu alebo internetbanking.

Po uši v dlhoch? Naučte sa rozumne narábať s peniazmi

PIN – Samostatná kapitola
Základné pravidlo azda ovládate – nikomu ho nehovorte! A už vôbec si ho nepíšte na kartu ani na papierik, ktorý nosíte v jej blízkosti. Vtedy akoby ste dávali svoje peniaze zlodejom priamo na tácke. Pri platení v obchode aj pri výbere hotovosti z bankomatu buďte opatrná a pri zadávaní kódu zakryte klávesnicu rukou. Pri platení nespúšťajte kartu z dohľadu a nedovoľte, aby sa s ňou obchodník vzdialil mimo vášho zorného poľa. V reštaurácii nedávajte kartu do obalu s účtom, radšej požiadajte personál o prenosný POS terminál. Ide predsa o vaše peniaze.

Autor: Alena Jurisová/BŽ

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Financie"

Poradňa