Ste vzťahová panna? Ako z toho von?

Ste vzťahová panna? Ako z toho von?

Pýtate sa, kto sú vzťahové panny? Sú to mladé, krásne, sebavedomé ženy, s množstvom záujmov, aktivít či priateľov. Dokážu sa zamilovať, nemajú núdzu o sex, muži po nich túžia. Len sa im z toho kolotoča vytratilo randenie, romantika a obojstranná úprimná láska. Naozajstný vzťah ich dlhodobo obchádza.

Randenie je out
Randenie a klasické chodenie v páre akoby v poslednej dobe vychádzali z módy. Sociálne siete či životná filozofia využitia príležitosti posielajú klasické vzťahové vzorce do nenávratna. Chlapci sa nemusia obávať odmietnutia, nemusia tráviť čas na „nezmyslených“ schôdzkach.

Stačí, že sa cez internet spoja s niekým, kto si možno robí nádeje, no tie ostanú často nenaplnené. Pri osobných stretnutiach musí človek reagovať okamžite, ale pri správach a odkazoch má viac času na reakciu, a preto si môže dôkladnejšie vymýšľať, zavádzať a manipulovať so svojou „obeťou“.     

Všetko vieme dopredu
Internet vymazal čaro zoznamovania sa na prvom rande. Dnes už každý o každom vie skôr než sa stretnú. Instagramy a FB ponúkajú príležitosť dozvedieť sa o druhom množstvo informácií skôr ako dôjde k reálnemu stretnutiu. Na jednej strane to zvyšuje našu bezpečnosť, lebo už dopredu sa o druhom dozvieme, aký je.

Na druhej strane sa vytráca čaro „balenia“. Eventuálni partneri sa stretnú preto, lebo idú za konkrétnym cieľom. Pre niekoho je to sex, pre iného zaplnenie samoty, iný potrebuje spoločnosť na koncert. Vytváranie si postupného vzťahu je dnes doslova španielska dedina.

Hlavne sa k ničomu nezaväzovať
Výsledkom je niečo, čo je viac ako „poznáme sa“ a menej ako „chodíme spolu“. Američania majú na to pojmy „hanging out“ (stretávanie sa) a „hooking up“ (sexovanie). Nikto nikoho osobne nikam nevolá. Stačí esemeska, post na FB a je na tom druhom, či výzvu príjme a zareaguje.

Ak áno, obaja sa stretnú, zájdu si do baru alebo si zasexujú. Podstatné je, že to nikoho k ničomu nezaväzuje. Problém nastáva, ak väčšinou dievčatá chcú vyjsť z tohto kolotoča von, chcú si budovať dospelý život, zaľúbiť sa, vydať sa. Vtedy si uvedomia, že hoci poznali vo svojom živote veľa chlapcov, v podstate sú vzťahovými pannami.

A čo vzťahoví panici?
Podľa jedného z prieskumov až 69 % single ľudí sa cíti zmätene, lebo netušia, či ich „romantické“ stretnutie bolo alebo nebolo rande. Táto štatistika sa týka i mladých mužov, preto môžeme hovoriť aj o vzťahových panicoch. Nevyznajú sa v súčasných ženách, nevedia, či sa rande hodí alebo nie, nevedia „čítať“ náznaky žien, správajú sa zbytočne a prehnane sexisticky.  Preto je jednoduchšie stretávať sa nezáväzne, kde tu si zasexovať a neriešiť  vzťahové problémy.

Ako z kola von?
Ak nechcete zostať vzťahovou pannou aj po tridsiatke, nereagujte na nezáväzné a neurčité pozvania. Trvajte na staromódnom rande. Muž, ktorý o vás stojí a myslí to s vami úprimne, vás pochopí a pristúpi na to. Ak nie, nejde mu o vzťah. Platí napísané pravidlo, že ak nemáte ani po dvoch - troch mesiacoch s novým chlapom jasno v tom, či spolu chodíte alebo sa iba nezáväzne stretávate, nestane sa to ani neskôr. Snažte sa hľadať v mužoch zrelosť, ktorá ide ruka v ruke so serióznosťou a priamosťou.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa