Stella Zázvorková: Nešťastné manželstvo so sukničkárom Kopeckým zaklincovala samovražda jej jedinej dcéry! (FOTO)

Stella Zázvorková: Nešťastné manželstvo so sukničkárom Kopeckým zaklincovala samovražda jej jedinej dcéry! (FOTO)
25 fotiek v galérií

Legendárna česká herečka, Stella Zázvorková (†83), ktorú si filmoví režiséri zaškatuľkovali najmä ako predstaviteľku komických rolí, rozdávala divákom celý život smiech a dobrú náladu.

Pritom sama veľký dôvod na radosť nemala. Zažila ponižovanie od vlastnej matky, krátke nevydarené manželstvo s Milošom Kopeckým, samovraždu len l6-ročnej dcéry Jany Kateřiny a život single dámy až do smrti…

Nemáš ani stín mé krásy!
Zakrátko po tom, ako prišla Stella 14. apríla 1922 na svet, sa rodina úspešného architekta Jana Zázvorku a módnej návrhárky presťahovala do priestranného domu na pražskej Letnej, s výhľadom na Hradčany. Kým bohémskeho otca zbožňovala a dobre si rozumela aj s bratom Jendom starším od nej o osem rokov, ku krásnej a chladnej matke si nevedela nájsť cestu. Tá svojej nižšej korpulentnej dcére stále vyhadzovala na oči: „Nemáš ani stín mé krásy!“

Rodičia sa pre rozdielnosť pováh po niekoľkých rokoch rozišli. Aj nezhody medzi matkou a dcérou boli veľké, až také, že Stella v pätnástich ušla z domu. Pritom mala talent na cudzie jazyky. Z gymnázia prešla na Anglické lýceum a vďaka svojej húževnatosti vraj plynule hovorila siedmimi jazykmi. Dokonca rada športovala, najväčšmi jej to pristalo v konskom sedle. Jej srdce si však naždy získalo divadlo. Preto po lýceu nastúpila do hereckej školy E. F. Buriana.  

Vzala si chorobného sukničkára
V Divadle E. F. Buriana dostala pred druhou svetovou vojnou aj angažmán. Keď cez vojnu gestapo Buriana zatklo a divadlo zatvorilo, skupina mladých hercov si založila divadlo Větrník. A tam sa to stalo. V inscenácii o tragickej láske Faust. Ona hrala Markétku, Miloš Kopecký Mefistofela. Stella sa zamilovala, a keď zostala v druhom stave, vzali sa. Ich svadba v roku 1946 bola recesiou v štýle ich predstavenia o dobrom vojakovi Švejkovi. Na sobáš odviezol mladý zať nevestu na invalidnom vozíku. Svedkom im bol herec Vlastimil Brodský.

Keď sa im zakrátko narodila dcéra Jana Kateřina, Zázvorková rýchlo pochopila, že si vzala nespoľahlivého vetroplacha. Byt, v ktorom spočiatku žili, nebol Kopeckého, ako si myslela, ale režiséra Petra Schulhoffa, ktorý ich po návrate z koncentráku z neho vypoklonkoval. Pár si prestal rozumieť – nemali peniaze, vlastné bývanie, obaja boli výbušní, ale hlavne, Kopecký si zo žien, ktoré dostal do postele, robil lovecké trofeje… Hoci sa ich vzťah už po roku skončil rozvodom, Kopecký bol jediným mužom jej života a až do svojej smrti mala na vchodových dverách tabuľku s menami: Zázvorková – Kopecká.

Pokusy o samovraždu
Zázvorková účinkovala takmer v dvesto filmoch. Kto by nepoznal komédie ako Anděl na horách, Což takhle dát si špenát, Zítra to roztočíme, drahoušku, Limonádový Joe, Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníku v Čechách, Pane, vy jste vdova či Zabil jsem Einsteina, pánové? Lenže rozvod a priveľké pracovné nasadenie Zázvorkovej v divadle a vo filme začali priasť nitky, ktoré pozvoľne viedli k veľkej tragédii. Hoci dcéru milovala a chcela jej byť starostlivou matkou, nakoniec ju odložila k svojej sestre, aby sa o ňu starala.

Keď herečku roku 1955 angažoval sám Jan Werich do Divadla ABC a v jeho hereckom dome dostala byt, vzala si Janu k sebe. Tá však ako rástla, čoraz ťažšie znášala, že jej chýba nielen otec, ale aj slávna, zaneprázdnená matka. Zopárkrát sa pokúsila spáchať samovraždu, aby matku vydesila a začala si ju viac všímať. Kopecký pripustil, že možno po ňom zdedila ťažkú psychickú chorobu.

Pustila si plyn…
V osudový deň mala tínedžerka všetko premyslené: vedela, kedy sa mama vráti domov z predstavenia, dúfala, že ju nájde včas a zachráni. Jana si pustila všetky kohútiky plynu… a navždy zaspala! Stella Zázvorková meškala domov, lebo sa pred svojím bytom „zakecala“ s kolegyňou Natašou Gollovou. Dcéru našla mŕtvu. S týmto veľkým trápením a výčitkami svedomia žila Stella Zázvorková až do svojho konca, keď 18. mája 2005 dostala vo svojom byte infarkt. Pochovali ju na cintoríne v pražskom Motole vedľa jej dcéry Jany.

Kliknite do GALÉRIE fotografií herečky pod článkom.

Autor: eb
Foto: Profimedia.sk

 25 fotografií

Stella Zázvorková: Nešťastné manželstvo so sukničkárom Kopeckým zaklincovala samovražda jej jedinej dcéry! (FOTO)Stella Zázvorková: Nešťastné manželstvo so sukničkárom Kopeckým zaklincovala samovražda jej jedinej dcéry! (FOTO)Stella Zázvorková: Nešťastné manželstvo so sukničkárom Kopeckým zaklincovala samovražda jej jedinej dcéry! (FOTO)Stella Zázvorková: Nešťastné manželstvo so sukničkárom Kopeckým zaklincovala samovražda jej jedinej dcéry! (FOTO)
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa