Stoja tie pôžičky skutočne za to?

Stoja tie pôžičky skutočne za to?

Žiť na úver je dnes in. Žije tak celá Amerika a dve tretiny Európy. Splátkové spoločnosti sú na roztrhanie, požičajú vám na čokoľvek, umožnia vám takmer všetko, na čo si len pomyslíte. Stojí to však za to? Snívate o novej kuchynskej linke, včera ste rozbili žehličku, práčka akosi hrkoce a vysávať s tým vaším predpotopným prístrojom, ktorý nazývate vysávačom, je takmer nemožné. Navyše váš potomok žobroní o nový bicykel. Pri pohľade na výplatné pásky je vám jasné, že sa tak skoro novým veciam nedopracujete. Omyl!

Práve pre vás fungujú splátkové spoločnosti. Požičajte si, na čo nemáte. Za pár korún si odnesiete domov novú elektroniku, či iný tovar, ktorý môžete okamžite používať. Má to však malý háčik. Nakúpené veci budete mesačne splácať, navyše ich o pár tisíc preplatíte. Je to veľmi jednoduché. Stačí ak si v zamestnaní dáte potvrdiť svoj príjem, ktorý predložíte spolu s občianskym preukazom a vyplníte zmluvu v predajni, kde nakupujete. Potom už len čakáte, aby vám ju schválili.

Vzorných splácačov zvyknú spoločnosti obdarovať kartou, vďaka ktorej si nákupy na splátky trochu zjednodušíte, od teraz sa môžete touto kartou preukázať pri ďalšom nakupovaní. Čo vás bude asi najviac zaujímať, je výška akontácie, čiže sumy, ktorú zaplatíte ihneď. Mesačné splátky si potom rozložíte tak, aby vám príliš nenarušili rodinný rozpočet. Musíte však brať na zreteľ aj sumu, o ktorú ste daný tovar preplatili. Ak sa celková suma rozpočíta na príliš nízke splátky natiahnuté na veľmi dlhé obdobie, ide zaručene o nevýhodnú kúpu.

A čo sa týka spomínanej elektroniky, pokiaľ takýmto štýlom vyrovnáte dlh, bude z vašej novej žehličky starý črep a ste opäť na začiatku. Trápite sa, že nemôžete nakupovať na splátky, pretože nemáte žiadnu zvyšnú hotovosť? Zase omyl! Akontácia môže byť aj nulová! Tovar si odnesiete domov úplne zadarmo. No pravdepodobne vás prekvapí výška mesačných splátok. Keď chcete, môžete si dokonca vybrať a splácať aj viac vecí naraz. Mnohé splátkové spoločnosti vám poskytnú aj pôžičkové karty.

Môžete nimi platiť priamo v predajni alebo si hotovosť vybrať z bankomatu. Mesačným splácaním si kredit na karte stále obnovujete. Splátky sa oplatí platiť na čas. V opačnom prípade vám hrozí niekoľko sto až tisíckorunová sankcia, zablokovanie pôžičkovej karty alebo odobratie tovaru, ktorý ste si kúpili na lízing. Pri nákupe na lízing sa totiž stávate vlastníkom až po zaplatení poslednej splátky. Je teda na vás, či budete nakupovať na splátky a za tovar zaplatíte viac, ako keby ste ho kúpili v hotovosti alebo si utiahnete opasok a pokúsite sa našetriť, aby ste nepreplatili.

Ľudia však chcú kráčať s dobou a staré ošúchané "nemôžem si to dovoliť, lebo na to nemám" zapadlo prachom. Aj šetrenie sa v dnešnej konzumnej dobe stáva problematickým a pravdou je, že mnohí ľudia pri súčasných príjmoch a výdavkoch nemajú z čoho našetriť, preto radšej siahnu po nevýhodných splátkach.

Autor: Karin

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Financie"

Poradňa