Stres vám TAKTO môže zničiť vzťah!

Stres vám TAKTO môže zničiť vzťah!

Stres neovplyvňuje len nás, ale aj kvalitu našich vzťahov. Ak nás prevalcuje, otupuje sa naša väzba s partnerom, sme prchkejší, dokážeme partnera opakovane zraňovať a máme pocit, že zo vzťahu sa vytráca láska.

Ak ste na sebe v poslednom období spozorovali nasledujúce znaky, hrozí riziko, že vám stres prerastá cez hlavu a môže negatívne ovplyvniť váš najbližší vzťah.

Ako prvé sa stanú pre vás nepríjemné dotyky
Vedeli ste, že človek pod dlhodobejším stresom postupne stráca kontakt so svojimi zmyslami? Ako prvý sa komplikuje hmat, pretože ide v podstate o najslabší článok zo všetkých zmyslov. Pod stresom čím ďalej, tým menej dokážeme identifikovať, či sú nám dotyky príjemné alebo nie. Uzatvárame sa do seba, ukrývame sa pred svetom a dotykom sa vyhýbame. Prestanú byť pre nás prejavom lásky.

Ale aj ostatné zmysly sa dostávajú do ústrania
Pod dávkou stresu netrpí len hmat, ale kontakt postupne strácate so všetkými zmyslami. Kým doteraz ste vôňu partnera  milovali, teraz, pod vplyvom stresu je pre vás neakceptovateľná. Nedokážete si vychutnať jedlo na spoločnej večeri. Nedokážete počúvať, čo vám ten druhý hovorí, pretože sa nedokážete sústrediť na to, aké mal zážitky z uplynulého dňa. Veľakrát sa nedokážete ani len pozrieť tým smerom, na ktorý vás zameriava partner. Stres vám jednoducho otupil každý zmysel.

Takmer všetko sa pre vás stane zdrojom rozčúlenia

Keď je človek vystresovaný, reaguje na podnety z vonkajšieho prostredia odlišným spôsobom, ako keď je v pokoji. Cíti, že jeho nervy sú na prasknutie, stačí aj drobný impulz a nahnevá sa, rozkričí alebo rozplače. Nevinné otázky typu: „Aký si mala deň?“ alebo „Ako sa cítiš?“ v človeku vyvolajú obrovskú zlosť a prinášajú podráždené odpovede typu: „Som unavená/ý, čo to nevidíš?!“ Komplikuje sa tým vzájomná komunikácia, stráca sa vzájomné pochopenie.

Pomoc od druhých nepripadá do úvahy
Pod vplyvom stresu sa ľudia zvyknú uzatvárať do seba a nepripúšťajú k sebe druhých ľudí. Izolujú sa, držia si od nich odstup, čo im však nepomáha v ich probléme, pretože potom pociťujú samotu. A to ich stresuje ešte viac. Na otázky partnera o tom, ako vám môže pomôcť prichádza podráždená odpoveď – daj mi pokoj!

Empatia sa pre vás stáva španielska dedina
Možno sa nespoznávate, ale stres spôsobuje aj to, že sa nedokážete vcítiť do kože toho druhého. Empatia je veľmi dôležitá, o to viac, pokiaľ ide o vzťahy. Ale pod vplyvom stresu strácate aj túto schopnosť. Milé slová, láskavý pohľad, pohladenie, objatie alebo iné prejavy náklonnosti sa pre vás stávajú nesmierne ťažké. Nedokážete ich dávať a ani prijímať.

Čo s tým?
Rád ako bojovať so stresom nájdete stovky. Odborníci vravia, že úplne prvým krokom je dostať sa späť do kontaktu so všetkými svojimi zmyslami. Preto zhlboka dýchajte, pozerajte sa na svet s otvorenými očami a vnímajte jeho krásu, počúvajte obľúbenú hudbu a veľa sa smejte, pracujte s plastelínou a obnovujte svoje hmatové schopnosti, vnímajte vône okolo vás. Nastavte sa na to, že budete robiť veci, ktoré máte radi a nedovolíte, aby vás negatívne myšlienky úplne pripravili o rozum. Nebojte sa požiadať o pomoc, o pochopenie či trpezlivosť, aby stres nespôsobil vo vašom vzťahu nezvratné problémy.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rozvod"

Poradňa