Šu-šu-šu: Môže byť klebetenie aj užitočné?

Šu-šu-šu: Môže byť klebetenie aj užitočné?

Klebetami sa vraj zaoberajú aj vedci. Sú pre nás prirodzené? A ako sa im vyhnúť? RADÍ psychologička Elena TOMKOVÁ.

Keď sa povie klebetenie či ohováranie, asi si hneď predstavíte babky, ktoré cestou z kostola poohovárajú celú dedinu. S tými klebetami to však nie je až také jednoznačné. Dalo by sa povedať, že z času na čas hovoríme o druhých za ich chrbtom všetci a klebetenie vôbec nie je výsadou nežnejšieho pohlavia. Aj chlapi si radi poklebetia.

Psychologička Elena Tomková potvrdzuje, že zo súčasných výskumov vyplýva, že dnes je pomer medzi pohlaviami vyrovnaný a že dokonca klebetia viac mladí ako starí. „To by mohlo podporovať domnienku, že klebetením si vytvárajú status, postavenie v skupine a negatívne vyjadrenia o druhých môžu mať za cieľ zničiť konkurenciu,“ zamýšľa sa psychologička.

Klebetí sa od praveku
Klebetenie je fenomén. Dokonca je predmetom vedeckého záujmu – zaoberajú sa ním antropológovia aj sociológovia, a stále nemá ustálenú definíciu. Kedysi v praveku bolo klebetenie otázkou prežitia. V skupine bolo potrebné strážiť, či niektorý člen náhodou nezmenil správanie, neprešiel ku konkurenčnej tlupe alebo sa nestal vlkom v baránkovom rúchu. Postupne, keď sa spoločnosť viac hierarchizovala, klebety začali plniť aj ďalšiu funkciu – dosahovanie a udržiavanie statusu pomocou povesti, ktorú o sebe jedinec šíril.

Udržuje súdržnosť skupiny
„Vyzerá to tak, že vzájomným informovaním sa o iných členoch skupiny sa udržuje jej súdržnosť. Môžeme sa navzájom chrániť pred antisociálnym jedincom tým, že o ňom rozšírime vedomosť,“ vysvetľuje Elena Tomková. „Keď zdieľame spoločnú informáciu s iným členom spoločenstva, môžeme sa cítiť akosi výlučne a chránení. Dokonca sú isté názory, že tak prichádza aj k redukcii úzkosti.“ V posudzovaní človeka širšou spoločnosťou sa odrážajú aj normy danej skupiny a prispieva sa tak k udržiavaniu žiaduceho správania členov skupiny.

Klebetenie verzus ohováranie
Malo by sa však jasne rozlišovať medzi klebetením a ohováraním. Klebety obsahujú informáciu, že niekto niečo spravil, vrátane hodnotenia jeho činu. Pri ohováraní chce ten človek tomu druhému ublížiť, často aj za cenu, že si informáciu vymyslí. „No aj pri klebetách by sme si mali dať pozor. Zvyčajne totiž poznáme len časť pravdy a nevieme nič o motivácii konania,“ upozorňuje psychologička. „Ak niekto ohovára, teda šíri o druhých zámerné lži, treba sa takémuto správaniu postaviť a nepodporovať to.“

Poučiť sa

Na klebety nemusíte vždy prihliadať ako na niečo, čo je stopercentne negatívne, respektíve nevhodné. „Obsahom klebiet býva poväčšine niečo, čo nie je v poriadku. Problémové správanie iných - nevera, rozvod, nezdary,“ tvrdí psychologička Elena Tomková. „Ak sami také problémy nemáme, pri šírení takej informácie sa cítime lepšie a súčasne sa z nej môžeme poučiť vo vlastnom živote. Len treba naozaj odhadnúť zdravú hranicu pri klebetení a nedať sa pri šírení informácie uniesť, nedomýšľať si ju a nezveličovať ju.“

Prečo ľudia klebetia
+ Klebetenie vytvára medzi ľuďmi pakt dôvery.
+ Pomáha získavať lepší status v skupine.
+ Informácie dávajú moc.
+ Ľudia sú prirodzene zvedaví, každá pikoška je vzrušujúcim zážitkom.

Ako sa z klebiet nezblázniť
Stali ste sa obetou klebiet? Svet sa nezrúti. Najskôr si ujasnite, či klebety, ktoré o vás kolujú, sú pravdivé. Ak nie, nestoja za to, aby ste sa nimi zaoberali. Ak je na informáciách, ktoré sa o vás šíria, predsa len kúsok pravdy, porozmýšľajte, či by ste mohli na svojom správaní niečo zmeniť. Snažte sa zobrať si z toho pozitívnu spätnú väzbu. Uvidíte, že aj tak sa v konečnom dôsledku budete cítiť slobodnejšie.

4 rady, ako bojovať proti klebetám

  • Buďte k ľuďom vždy otvorené, aby si sami mohli utvoriť o vás názor.
  • Konajte tak, aby ste sa nikdy nemuseli za svoje činy hanbiť.
  • Verte viac tomu, kým ste samy pre seba, ako tomu, kým ste pre druhých.
  • Ak ste sa dozvedeli nejakú klebetu o niekom inom, zvážte, či ju budete šíriť ďalej.
Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock.com
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa