Takto budete mať sviatky bez finančnej katastrofy!

Takto budete mať sviatky bez finančnej katastrofy!

Vianoce, stretnutia s priateľmi, na ktorých nemáte počas roka čas, a silvestrovské oslavy sú poriadny nápor na peňaženku. Príliš nerozhadzujte, aby ste nový rok nezačínali s prázdnym kontom...

Nezabúdajte na to, že na prvú výplatu si budete musieť v januári pár dní či týždňov počkať. Namiesto bezhlavého utrácania si dajte záväzok v podobe reálneho rozpočtu príjmov a výdavkov svojej domácnosti. Čo sa vám v decembri podarí ušetriť, v novom roku akoby ste našli.

Darčeky na splátky
Uvedomte si, že odložená či inak zvýhodnená splátka úveru, či už na nový spotrebič, darček, alebo pôžičku, si vás počká. Rátajte s tým, aby ste nový rok nezačali hneď s percentami z omeškania. Takisto peniaze, ktoré ste si vzali z kreditnej karty či z povoleného prečerpania účtu, ktoré ako ,úverové‘ ani nevnímate, majú svoju splátku aj úrok.

Účty za srdečné priania
Mobilní operátori majú tieto sviatky radi – dlho telefonujete s rodinou, posielate desiatky textových či obrazových správ a na internete dokážete stráviť nekonečné hodiny. Účet za december môžete mať preto oveľa vyšší než bežne. Skúste sa vyhnúť aj nemilému prekvapeniu, ktoré vám môže spôsobiť suma za nadmerné čerpanie spoplatnených dátových služieb.

Psychologická poradňa: Pošlite otázku našej psychologičke SEM

Opäť škola
Po prázdninách budete musieť opäť kupovať električenku, stravné lístky, zaplatiť za škôlku či za internát. Plánujte si výdavky dôslednejšie, ak sa vaše dieťa v novom roku chystá napríklad na lyžiarsky výcvik so spolužiakmi. A nezabudnite rátať s poplatkami za krúžky.

Výdavky na domácnosť
Chystáte sa do nového roka vstúpiť s predsavzatiami o tom, že schudnete, prestanete fajčiť či obmedzíte iné svoje neresti? Aj keď budete šetriť na pohonných hmotách, vode či elektrine, nezabúdajte na to, že stravu a nájomné treba platiť pravidelne.

Pozor na výpredaje!
Sviatky sú za vami a obchody sú plné novoročných, veľmi lákavých zliav. Naozaj potrebujete niektoré veci len preto, že stoja o polovicu menej? Dobre zvážte, či sa bez nových nohavíc, bundy či súpravy hrncov nezaobídete.

Ako zostaviť rozpočet?
K novoročným predsavzatiam pridajte aj to, že si začnete pripravovať rodinný rozpočet. Pomôže vám pri plánovaní výdavkov a ľahšie si uvedomíte, na čo míňate svoje peniaze. Pred zostavením rozpočtu si aspoň dva mesiace podrobne zapisujte všetky príjmy a výdavky.

Zaveďte si pokladničnú knihu
Môže to byť aj obyčajný zošit, v ktorom si urobíte 5 stĺpcov: dátum, opis položky, príjem, výdavok, zostatok. Každý príjem aj výdavok si poctivo zapíšte – aj kávu s kamarátkou či návštevu kina. Budete mať prehľad, kam peniaze odchádzajú a odkiaľ k vám peniaze prichádzajú. Po skončení mesiaca rozpočet vyhodnoťte.

Ušetrili ste? Výborne. Ak sa vaše príjmy rovnajú výdavkom, nič vám síce navyše neostalo, ale dlho by ste takto hospodáriť nevydržali. Stačí jediný neplánovaný výdavok, napríklad oprava práčky, a ste v mínuse. Ak boli vaše výdavky vyššie ako príjmy, buď sa budete musieť poobzerať po ďalšej možnosti zárobku, alebo zoškrtať výdavky. Podľa prehľadu z dvoch mesiacov budete vedieť, čo kde môžete ubrať.

Toto mužovi v posteli nikdy nevravte!

Báječné tipy
1. Plánujete sviatočnú večeru s rodinou a so známymi? Dohodnite sa, kto čo donesie.
2. Rozumnejšie aj lacnejšie je spýtať sa, kto aký darček očakáva. Ježiška nechajte deťom...
3. Na darčeky si pripravte rozpočet a držte sa ho.
4. Kroťte sa a nepodliehajte žiadnym trendom. Nemusíte mať stromček v aktuálnej farbe ani dom vysvietený LED svietidlami. Upokojte sa, veď Vianoce sú predsa o tom...  

Autor: Alena Jurisová/Báječná ŽENA

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Financie"

Poradňa