Takto sa veru nebuduje dôvera v práci!

Takto sa veru nebuduje dôvera v práci!

Ak vám bude niekto tvrdiť, že nikdy v živote neklamal, klame aj v tomto momente. Klameme totiž všetci, pretože aj polopravda je vlastne  také malé klamstvo. Často klameme pre „dobro veci“ alebo preto, že sme príliš ovplyvnení inými ľuďmi a ich názormi. Nie je to inak ani na pracovisku. A klamári to vraj v zamestnaní majú oveľa jednoduchšie.

Ak ste niečo poriadne zbabrali, môže sa vám zdať, že menšie zlo urobíte, ak budete šéfovi klamať alebo aspoň vynecháte niekoľko drobných detailov, ktoré by situáciu iba skomplikovali. Názory na takýto druh klamstva sa líšia. Niekedy prejde, inokedy nemusí. V tom prvom prípade si môžete zachrániť kožu, v druhom vám drobná lož môže zničiť kariéru. Záleží len od šikovnosti a schopnosti rozoznať dôležité od nepodstatného.

Strach z pravdy?
Niekedy sa bojíme nielen klamstva, ale aj samotnej pravdy a nechceme si ju priznať ani pred sebou. Prečo? Možno sa nám zdá, že našu pravdu ľudia prijmú negatívne, ukážeme sa v zlom svetle alebo nás jednoducho nepochopia, prípadne vysmejú. S takýmto klamstvom sa môžeme stretnúť na pracovnom pohovore, keď sa chceme blysnúť, a preto radšej klameme. Úspešnejší bývajú ľudia, ktorí sa vedia poriadne predať. No ich slová zrejme nie sú založené na čistej pravde.

Obava z konfliktu
Ľudia, ktorí neradi vstupujú do konfliktných situácií na pracovisku, veľakrát radšej klamú alebo sa vzdávajú vlastného názoru, len aby predišli hádke. Nepovieme predsa šéfovi, že máme po krk jeho nezmyselného buzerovania, radšej sa mu vyhneme alebo sa spokojne zatvárime a ideme kade ľahšie.

Pomerne častou záležitosťou v zamestnaní sú nelichotivé vzťahy medzi kolegami. Podaktoré si neodpustia ani podrazy a intrigy, ktoré idú ruka v ruke s klamstvom. Ak svojho neprajníka oklameme, zmýlime ho, a tak mu skomplikujeme život a sebe tým polepšíme alebo si doprajeme aspoň trošku škodoradosti. Pri úspešnom biznise predsa partnerovi nezavesíme na nos, že sme vďaka našim manipulačným schopnostiam oveľa ziskovejší, ako sa on domnieva.

Radšej v ňom vyvoláme pocit spokojnosti z dobrého kšeftu, aj keď je jasné, že sme ho riadne dobehli. Kdesi hlboko v sebe všetci cítime, že klamstvo, hoci sa mu nevyhýbame, nie je správne. Nie všetky klamstvá sú však škodlivé. Niekedy si napríklad klamstvom najlepšie ochránime vlastné súkromie. No mali by sme si byť viac vedomí rozsahu, v ktorom klameme a tiež toho, že úprimnosť plodí lepšie vzťahy a dôveru nielen v súkromí, ale aj v zamestnaní.

Autor: Lea

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Zamestnanie"

Poradňa