Takto sa zmení vaše telo v tehotenstve (okrem rastúceho bruška)

Takto sa zmení vaše telo v tehotenstve (okrem rastúceho bruška)

Ohľadom tehotenstva vníma väčšina ľudí a tehuliek ako najväčšiu telesnú zmenu rastúce bruško. To je asi najviac viditeľný znak tehotenstva, ktorý sa jednoducho nedá prehliadnuť (aspoň v drvivej väčšine prípadov). Lenže tehotenstvo znamená pre ženské telo omnoho viac zmien. Viete, čo všetko sa na ženskom tele mení počas deviatich mesiacov tehotenstva?

Prsia
Prsia sa začínajú meniť hneď na začiatku tehotenstva a jedným z prvých príznakov býva často ich citlivosť a pocit napätia. Prsia sa zväčšujú a môžu sa na nich objavovať aj strie, čo sú malé podkožné trhlinky vznikajúce v dôsledku rýchleho rastu, kedy sa koža nestíha prispôsobovať. Ku koncu tehotenstva môže z bradaviek mierne vytekať žltkastá tekutina, kolostrum. Je to vlastne prvá forma materského mlieka, ktorú bábätko dostáva v prvé dni po pôrode. Okrem toho sa u tehotných žien objavuje aj stmavnutie dvorcov bradaviek.

Vyšší objem krvi
V tehotenstve sa u ženy zvyšuje objem krvi a tým je zároveň kladená vyššia záťaž aj na obličky. Aj preto tehuľky potrebujú často na toaletu. Neskôr je to zasa tlak bábätka na močový mechúr, čo núti budúcu mamičku chodiť na WC každú chvíľku.

Väčšie chodidlá
Mnohé ženy zisťujú, že im v tehotenstve akoby narástla noha. Je to prirodzený jav, ktorý má na svedomí hormón relaxín, ktorý prispieva k uvoľňovaniu väzív a tým dochádza k splošteniu chodidla a jeho predĺženiu. Svoj podiel na tomto jave má aj rastúca hmotnosť tela tehotnej ženy a zvýšený tlak na chodidlá.

Panva
Počas tehotenstva sa u žien mení aj panva. Tieto zmeny opäť spôsobujú zvýšené hladiny hormónu relaxínu, ktorý má uvoľňujúci efekt na väzivá spájajúce kosti panvy. Vplyvom relaxínu dochádza k uvoľneniu týchto väzív, čím sa vytvára priestor pre ľahší priechod bábätka z bruška na svet. Toto „rozťahovanie“ panvy je často sprevádzané aj bolesťami. Vedľajším efektom týchto zmien býva aj takzvaná kačacia chôdza tehuliek.

Chlapček alebo dievčatko? Kedy sa dá zistiť pohlavie bábätka?

Krásne vlasy
Tehotné ženy sa zvyčajne môžu tešiť z krajších a hustejších vlasov. Opäť je to práca hormónov, ktoré pôsobia proti vypadávaniu vlasov. To sa však po pôrode zvyčajne zasa obráti a veľa žien trápi nadmerné vypadávanie vlasov aj niekoľko mesiacov po narodení bábätka. Je to ale prirodzený jav.

Kožné zmeny
Veľa budúcich mamičiek má počas tehotenstva problém so zvýraznenými pehami, tvorbou nových materských znamienok alebo zmenami na tých existujúcich. Pri vystavení kože slnku sa najmä na pokožke tváre môžu tvoriť pigmentové škvrny, preto by si tehuľky mali kožu chrániť. Ak sa vám niektoré materské znamienka nepozdávajú, je lepšie nechať si ich skontrolovať u kožného lekára.

Ženské telo prechádza v tehotenstve obrovskými zmenami, ktoré si často ani samotná tehuľka neuvedomuje, keďže nie všetky sú navonok viditeľné. Niektoré sú príjemné, iné menej, no predsa len je úžasné, ako sa ženské telo dokáže prispôsobiť novému životu rastúcemu v maternici.

4 dôvody, prečo je fajn rodiť do vody (+ riziká)

Autor: Mária

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa