Takto vám odtečie plodová voda!

Takto vám odtečie plodová voda!

V mnohých filmoch sa bežne stáva, že tehotnej žene praskne plodová voda celkom nečakane niekde uprostred nákupu v nákupnom centre a potom už len nasleduje šialene rýchly pôrod bábätka.

I keď je takýto filmový scenár bežný, v skutočnosti je to väčšinou úplne iné. Plodová voda takýmto spôsobom odtečie len malému percentu budúcich mamičiek.

Pred pôrodom?
Odtečenie plodovej vody nemusí zaručene nastať pred pôrodom. Určite sa na to teda netreba spoliehať. Ak sa u vás objavia pravidelné kontrakcie, pričom vám plodová voda stále neodtiekla, je to znamenie, že pôrod je nablízku.

Určite nečakajte, kým dôjde k prasknutiu plodovej vody, pretože by ste to do pôrodnice nemuseli stihnúť. Žiaľ, niekedy sa tiež stáva, že plodová voda začne odtekať oveľa skôr, než by sa bábätko malo narodiť. Vtedy treba urýchlene kontaktovať svojho lekára.

Počas pôrodu
Niektorým ženám praskne plodová voda až počas samotného pôrodu, alebo postupne odteká. Ak k tomu nedôjde spontánne, v pôrodnici vám pravdepodobne plodovú vodu „prepichnú“. Tým sa zvykne tiež pôrod urýchliť.

Ako vlastne plodová voda odteká?
Plodová voda sa z vás nemusí „valiť“ silným prúdom. Neraz sa stáva, že odteká postupne, po troškách. Niekedy tehuľka ani netuší, že jej plodová voda odteká.

Ak máte pocit mokra na nohavičkách, pričom viete, že to nie je únik moču alebo výtok, je možné, že ide o plodovú vodu. Taktiež to možno zistiť na toalete počas močenia, respektíve po vymočení. V prípade, že aj po vyprázdnení močového mechúra, z vás stále tečie, je pravdepodobné, že je to skutočne plodová voda.

Pokiaľ nemáte istotu, použite vložku a dajte si urobiť v pôrodnici rozbor. Podľa toho sa dá zistiť, či vám naozaj odteká plodová voda alebo je to niečo iné. Plodová voda vo všeobecnosti je číreho vzhľadu a bez zápachu.

Niektorým mamičkám však naozaj odtečie plodová voda akoby naraz. Ak sa to stane v noci, môžete mať pocit, že ste sa pomočili. Po odtečení plodovej vody by ste nemali čakať, ale radšej sa vybrať do pôrodnice. Plodová voda totiž chráni dieťatko pred infekciou a bez nej by mohlo byť zdravie vášho bábätka ohrozené.

Keď plodová voda odtečie, je to jasné znamenie, že pôrod je nablízku. Nemusí to však vôbec byť v priebehu pár hodín. Väčšina lekárov ale nechce riskovať a zhruba 24 hodín po odtoku plodovej vody radšej vyvolajú pôrod umelo, ak sa sám nezačne.

Autor: Diana

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa