TAKTO znejú najosvedčenejšie rady odborníkov na stabilný vzťah

TAKTO znejú najosvedčenejšie rady odborníkov na stabilný vzťah

Nepochybujeme, že v časopisoch nájdete množstvo „zaručených“ rád o tom, ako si vytvoriť stabilný vzťah.

Ak však chcete poznať rady vzťahových odborníkov, prečítajte si nasledujúce tipy. Ich dodržiavaním môžete položiť základy harmonického a dlhotrvajúceho vzťahu.  

Keď vám niečo vadí, povedzte to hneď
Neodkladajte nič na potom. Ide najmä o drobné zlozvyky, ktoré keď sa nezastavia, môžu viesť do negatívnej špirály. Keď vám prekáža, že partner necháva ponožky na zemi, povedzte mu to čo najskôr.

V hádke hovorte o sebe
Možno vám toto odporúčanie znie paradoxne, ale v hádke je naozaj konštruktívnejšie, keď hovoríte o svojich pocitoch, vysvetlíte svoje stanovisko a poviete, ako na vás pôsobí, čo vraví váš partner. Neútočte na partnera, nechajte mu priestor, aby sa mohol vyjadriť k danej situácii.

Ak chcete vo vzťahu vidieť zmenu, začnite od seba
Chcete, aby partner zmenil niečo k lepšiemu? Skúste najprv niečo zmeniť vy. Nemanipulujte, neurážajte sa. Pracujte sami na sebe. Ak niečo na svojom správaní zmeníte vy, motivujete k zmene aj partnera. Keď však budete na neho iba naliehať, aby sa zmenil, zatne sa.

Vzťah sa nedá vždy rozdeliť 50:50
Niekedy budete potrebovať väčšiu oporu vy, inokedy partner. Niekedy viac zarobíte vy, inokedy on. Každý chvíľku ťahá pílku. Buďte tímom, nie súpermi. Vzťah nie je súboj, ale spolupráca. Nezabúdajte na to.

Vyhnite sa pasívnej agresivite
Netýrajte partnera protestným tichom. Naučte sa spolu rozprávať. Urazené mlčanie nikdy nič nevyrieši. Nezvykajte si riešiť problémy „tichou domácnosťou“.

Rozprávajte sa spolu tvárou v tvár

Nikdy nepreberajte dôležité veci prostredníctvom posielania správ alebo telefonátov. Takéto veci si treba nechať na osobnú komunikáciu.

Nie je to sebectvo
Nie je vašou úlohou urobiť druhého človeka šťastným. To je v jeho rukách. Každý musí niesť za seba zodpovednosť. Vy dbajte predovšetkým o vlastné šťastie.

Dôležitá otázka
Jednou z absolútne najdôležitejších otázok, ktoré si môžete položiť je „Chcem mať za každých okolností pravdu alebo chcem byť šťastná?“ Ak si na ňu odpoviete v správnom momente, určite budete vedieť, čo máte robiť.

Niektoré slová v hádke nepoužívajte

Počas hádok sa vyhnite predovšetkým slovíčkam „nikdy“ a „vždy.“ Obe totiž zavádzajú, klamú a ich používaním zovšeobecňujete to, čo sa reálne vyskytuje iba niekedy.

Na vzťahu treba neustále pracovať

Skvelé vzťahy nevznikajú z ničoho nič. Aby boli naozaj skvelé, treba na nich neustále pracovať. Partneri sa musia spolu rozprávať, hľadať kompromisy a chcieť sa dohodnúť.

Vyvetrajte sa
Ak máte toho viac než dosť, ak vás nejaká hádka vyčerpala a cítite, že smerujete k výbuchu, odíďte z danej situácie. Choďte sa vyvetrať, prejsť, nadýchať čerstvého vzduchu, zafajčiť si. Niekedy je to najlepšie, čo môžete urobiť. Predídete zbytočnej eskalácii problému.

Láska je najmä rozhodnutie
Áno, znie to neuveriteľne, ale pravá láska je v prvom rade voľba, že budete druhého človeka rešpektovať, že sa doňho nanovo zamilujete každý deň, a že sa v ňom budete snažiť vidieť tú lepšiu stránku. Ak ju v ňom uvidíte, sám sa ňou stane.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Manželstvo"

Poradňa