Ťažký nástup do školy: Čo dieťaťu (aj vám) pomôže?

Ťažký nástup do školy: Čo dieťaťu (aj vám) pomôže?

Chystá sa vaše dieťa prvýkrát do školy? Nie všetky začiatky sú ľahké, ale my vieme, ako ich zvládne...

Príčinou stresu môže byť napríklad prísna učiteľka, riaditeľka či školník, ktorý deti napomína pre zablatené topánky. Problémom môže byť aj školský poriadok, ktorý musí dieťa dodržiavať. Ak si pracovníci školy získavajú poslušnosť strachom, najväčšmi to ovplyvňuje žiakov na prvom stupni základnej školy. Stres a strach sa časom môžu prejaviť bolesťami brucha alebo hlavy, nepozornosťou a zhoršenými známkami.

Čo dieťaťu pomôže  
S prísnym učiteľom či školníkom zvyčajne nič nezmôžete, ale dieťaťu sa uľaví, keď ho vypočujete a poradíte, ako s nimi vychádzať. Povedzte mu, že aj vy v práci musíte rešpektovať nadriadených, hoci na vás tiež neraz zazerajú prísnym okom. „Pre učiteľov však platí, že by mali dodržiavať práva detí, rozvíjať výchovu, ktorú im poskytli rodičia vo svojich podmienkach, a nemali by sa báť individuálneho prístupu,“ radí detská psychologička Mária Tóthová-Šimčáková.

Strach z učiteľa
Dieťa môže mať strach z učiteľa, preto sa vyučovanie preň môže stať trápením. Pomôže, ak sa s dieťaťom porozprávate a zistíte dôvod strachu. Dieťa mohlo prežiť konflikt s učiteľom, ale môže mať aj pocit, že je stále namosúrený, zlý a neprístupný. Pomôže, ak mu vysvetlíte, že aj učiteľ môže mať zlý deň a osobné problémy, preto nemá vždy náladu na usmievanie. Nech si predstaví učiteľku napríklad v natáčkach či pyžame. Tak stratí veľa zo svojho prísneho výrazu a dieťaťu sa uľaví.

Čoho sa deti boja
Predškoláci: majú strach z nadprirodzených bytostí, tmy, zo zvierat, zlých ľudí a zo zranenia.
Školáci: boja sa odlúčenia a zlyhania v škole, pre ktoré ich rodičia nebudú ľúbiť. Medzi siedmym a ôsmym rokom sa objavuje strach zo smrti. Medzi 8. až 10. rokom sa boja, že ich spolužiaci vyhostia z partie.
Dospievajúci: boja sa zlyhania a neúspechu vo svete dospelých.

Stop hrám?
Keď hru v materskej škole vystrieda učenie, je to pre dieťa náročné. Doma ho nečakajú iba hry a oddych, ale aj plnenie školských povinností. S ťažším režimom môžete svojmu dieťaťu pomôcť. Stačí, ak si vyhradíte čas, počas ktorého dieťaťu pomôžete s úlohami, napríklad formou hry.

Vedeli ste, že...?
… problém s plnením školských povinností môžu mať aj starší žiaci, ktorí vedia, čo ich na vyučovaní čaká? Môžu mať stres z množstva povinností a náročnejšieho učiva. Keď je učivo ťažšie a pribúdajú nové úlohy, stupňuje sa aj strach zo zlyhania. Ak vás o to požiada, pomôžte mu s učením a myslite na to, že na učivo sa ľahšie sústredí, ak sa zrelaxuje hrou so svojimi kamarátmi.

Autor: mam
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa