Tekvicová polievka: Krémová, hustá aj diétna pre deti

Tekvicová polievka: Krémová, hustá aj diétna pre deti

Je neobyčajne lahodná... A vždy si ju môžete pripraviť na iný spôsob.

Diétna verzia – aj pre deti
Nie je nič jednoduchšie. Očistenú tekvicu a cibuľu nakrájajte na kocky. Cibuľu poduste na troche olivového oleja alebo na masle dosklovita. Pridajte tekvicu, zalejte zeleninovým vývarom alebo vodou tak, aby bola ponorená, a uvarte domäkka.

Odstavte, rozmixujte ponorným mixérom a podľa chuti osoľte, prípadne ochuťte novým korením alebo troškou muškátového orieška. Na polievku sa hodia všetky druhy tekvíc – maslová, muškátová aj špagetová, a, samozrejme, krásne oranžová hokaido, ktorú dokonca netreba ani ošúpať.

Sýta americká
1. Na 1 kg tekvice počítajte asi s litrom vývaru a 150 ml smotany. Tekvicu prerežte na polovicu, vydlabte jadierka, pokvapkajte olejom a dajte upiecť do rúry. Môžete v celku alebo nakrájajte na mesiačiky.
2. Na plech môžete dať upiecť aj 1 cibuľu nakrájanú na štvrtky a niekoľko strúčikov cesnaku v šupke. Upečenú zeleninu (bez šupiek) dajte do hrnca a zalejte hovädzím vývarom. Chvíľu povarte, osoľte a okoreňte.
3. Rozmixujte, prilejte trochu sladkej smotany na zjemnenie a ešte raz prevarte.  

Na orientálnu nôtu
Na 1 kg tekvice počítajte s litrom vývaru a 350 ml kokosového mlieka. Nakrájanú tekvicu hokaido poduste na cibuľke, zalejte zeleninovým alebo slepačím vývarom. Pridajte kúsok zázvoru – v celku alebo najemno nastrúhaný kúsok škorice a celú čili papričku (podľa stupňa pálivosti nechajte alebo vyberte jadierka). Tekvicu uvarte do zmäknutia a tesne pred dokončením prilejte do hrnca kokosové mlieko. Rozmixujte a podľa chuti osoľte a okoreňte.
 
Báječné rady!
1. Krémovú tekvicovú polievku pokvapkajte na tanieri tekvicovým olejom a posypte nasucho opraženými tekvicovými jadierkami.
2. Môžete podávať aj so zapečenou syrovou bagetou alebo s cesnakovou hriankou.
3. Tekvicovú polievku môžete dochutiť ďalšou koreňovou zeleninou (mrkvou, zelerom alebo paštrnákom), prípadne červenou šošovicou.

Autor: zp
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa