Teplé na boľavé bruško: Väčšinou to zaberie. Viete však prečo?

Teplé na boľavé bruško: Väčšinou to zaberie. Viete však prečo?

Už ako malé deti nás mamy učili, že keď nás bolí bruško, treba si na neho priložiť niečo teplé. Robíme to automaticky aj v dospelosti a podobne sa snažíme dobrou radou v prípade bolesti ulahodiť i svojim rodinným príslušníkom. Väčšinou to zaberie. Viete však prečo?

Povedia vám to vedci
Tí totiž na londýnskej University College skúmali dôvody, prečo termofore ľuďom pomáhajú. Konkrétne si zobrali na mušku bolesti v oblasti brucha. Vo väčšine prípadov sa obvykle jedná buď o krátkodobo znížený prietok krvi alebo o prílišné roztiahnutie dutých orgánov ako sú maternica, či žalúdok.

V dôsledku narastajúceho poškodzovania tkanív sa tak zaktivujú receptory bolesti a práve vtedy nastáva vhodný okamih použiť termofľašu. Aby bol jej účinok citeľný, teplota by mala byť nastavená na minimálne 40 stupňov. Vtedy zmobilizované receptory tepla zablokujú signály bolesti a my pociťujeme obrovskú úľavu. Platí to však aj pri iných ako brušných bolestiach.

Ohrievací vankúšik
Keď nie je po ruke termofor, tak pokojne môžeme siahnuť aj po niečom inom teplom. Trh so zdravotníckym materiálom v dnešnej dobe už ponúka množstvo adekvátnych náhrad s rovnakým účinkom. Je len na vás koľko chcete do daného výrobku investovať, prípadne ako často ho budete využívať. Zadovážiť si môžete elektronický ohrievací vankúšik s nastaviteľnou teplotou, ochranou proti prehriatiu a digitálnym nastavovaním.

Hrejivé vrecká
Obľúbené sú aj vrecká s ohrievateľnými čiastočkami podobnej konzistencie ako piesok. Vrecúško stačí vložiť do mikrovlnej rúry a zohriate na správnu teplotu priložiť na bolestivé miesto. Na rovnakom princípe fungujú aj multifunkčné gélové vrecká, ktoré sa používajú buď vo forme ľadových, alebo hrejivých obkladov. Teplota sa v nich udrží až niekoľko hodín, takže s takýmto obkladom môžete pokojne aj zaspať.

Pomoc v domácnosti
Stratení nie ste ani v prípade, že sa žiadna zo spomenutých vynálezov vo vašej domácnosti nenachádza. Položte obyčajný malý vankúšik na chvíľu na radiátor a následne na postihnuté miesto. Úľava síce nepríde okamžite, ale neskôr sa isto budete cítiť lepšie. V niektorých prípadoch sú vhodné aj horúce kúpele. Závisí však akými konkrétnymi bolesťami trpíte.

Kapsaicínová náplasť
Nie vždy máme možnosť v čase bolesti zotrvať v teple domova a liečiť sa. Ak trpíte napríklad bolesťami v oblasti krížov, alebo inými problémami, na ktoré zaberá teplo, zvoľte inú vhodnú alternatívu. K dispozícii sú hrejivé náplasti, ktoré dostať bežne v lekárni. Okrem iného obsahujú účinné látky Capsaicinum, tuk z ovčej vlny, či parafín. Zaberajú najmä na bolestivé príznaky svalového a kĺbového reumatizmu, pri zápaloch, či na bolesti v dôsledku svalového preťaženia alebo pri poúrazových stavoch.

Svoj účinok majú zhruba tri dni. Pozor však, pocit prehrievania počas prvých pár hodín je tak intenzívny, že si dobre premyslite v akej veľkej forme a kedy si náplasť nalepíte. Postupom času pocit pálenia ustupuje, zosilnie však pôsobením akéhokoľvek tepla. Buďte teda opatrní najmä pri sprchovaní.

Hrejivé masti

Ďalšou alternatívou spomedzi „ohrievačov“ sú špeciálne masti. Dostanete ich v lekárňach, zdravotníckych potrebách, ale aj v obyčajných drogériách. Závisí koľko chcete do daného výrobku investovať a aký efekt potrebujete dosiahnuť. Cieľom niektorých mastí je poskytnúť krátkodobý pocit prehriatia, po chvíli však ich účinok zvyčajne ustúpi. Také, ktoré obsahujú väčšie množstvo liečivých látok, okrem príjemného pocitu zahriatia zväčša zaberajú aj na rôzne zdravotné problémy pohybového aparátu. U väčšiny ľudí teplo vyvoláva príjemné pocity spojené s veľkou úľavou. Netrápte sa preto v čase bolesti a naordinujte si ten správny ohrievací režim.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa