Teplý, hrejivý: Ktorý čajík podporí metabolizmus viac ako ostatné?

Teplý, hrejivý: Ktorý čajík podporí metabolizmus viac ako ostatné?

Zázvor je známy predovšetkým ako pomocník pri trávení a na liečbu zápalov. Je však aj prospešný doplnok pri chudnutí, zameraný hlavne na zníženie brušného tuku. Tuk sa ukladá v oblasti brucha z rôznych dôvodov, vrátane prejedania sa, redukcie hormónov vekom, nedostatku pohybu a kvôli stresu.

Konzumácia zázvoru vám vyrieši každý z týchto problémov. Zázvor môže znížiť chuť do jedla svojimi regulačnými účinkami na hladinu krvného cukru a cholesterolu. Niekoľko plátkov čerstvého zázvoru v horúcej vode pred jedlom podporuje trávenie.

Redukcia kortizolu

Hormón kortizol hrá zásadnú úlohu pri nadmernom brušnom tuku a priberaní na váhe, pokiaľ žije človek pod chronickým stresom. Kortizol ako steroidný hormón je nevyhnutný pre energetickú reguláciu a mobilizáciu. Maximálne hladiny kortizolu máme vždy ráno a zmenšujú sa počas dňa.

Pri chronickom strese nastane zvyšovanie jeho tvorby a tuk sa presťahuje do viscerálnej oblasti brucha, kde dostáva aj zvýšený prívod krvi. A bruško je na svete! Zázvor patrí do skupiny bylín a korenia, ktoré sú považované za stimulanty, ktoré majú podobný účinok ako kofeín. Spotreba až 4 g alebo 2 lyžičky zázvoru denne zvyšujú metabolizmus a trávenie počas dňa. Pridajte k tomu trochu pohybu a spálite kalórie rovno z bruška.

Zázvorový čaj
Pite aspoň dve šálky zázvorového čaju každý deň a podporíte metabolizmus, stimulujete tým trávenie, znižuje tvorbu kortizolu a zvyšujete jeho energetickú účinnosť. Zázvorový čaj, spolu s ďalšími zmenami životného štýlu, ako je zvýšenie fyzického výkonu, vám pomôže mať plochejšie bruško.

Zázvor je vazodilatačný koreň, čo znamená, že zvyšuje priemer malých ciev a zlepšuje krvný obeh. Zvýšený prietok krvi a cirkulácie zvyčajne vedie k miernemu zvýšeniu telesnej teploty, tzv. termogénnemu účinku, ktorý podporuje metabolizmus a spáli aj viac kalórií.

Zázvor tiež podporuje tvorbu žlče a môže stimulovať tvorbu žalúdočných štiav. Má tiež protizápalové účinky. Zvyšuje metabolizmus až o 20 percent. Samozrejme, že každé zvýšenie metabolizmu vám pomôže schudnúť, vrátane odstránenia tuku, ale aeróbne cvičenie a zdravá strava sú stále najlepší spôsob, ako spaľovať tuk.

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa