Tipy na kultúru: Poďte s nami za mimozemšťanmi, na Pohodu a vypočujte si kompletného Gotta!

Tipy na kultúru: Poďte s nami za mimozemšťanmi, na Pohodu a vypočujte si kompletného Gotta!

Kam za kutúrou? Poradíme miesta, kde vás to bude baviť. 

Pozvánka na výstavu
Život po živote

Nazrite do zoologického depozitára Trenčianskeho múzea. Na Trenčianskom hrade si počas celých letných prázdnin máte možnosť pozrieť zaujímavú výstavu s názvom Život po živote. V presklených vitrínach nájdete veľa atraktívnych zbierkových predmetov viacerých skupín živočíchov, ako napríklad vtáky, cicavce alebo hmyz.

Návštevníci sa zoznámia aj s postupmi a významom konzervovania a preparovania jednotlivých skupín živočíchov. Môžete sa tešiť aj na exotické motýle a chrobáky, lebku medveďa z roku 1821 uloveného v Dubnici nad Váhom i na liehové preparáty exotických druhov živočíchov.

Pozvánka do kina
Môj dedo spadol z Marsu

Dobrodružná sci-fi novinka pre deti Môj dedo spadol z Marsu rozpráva príbeh dievčatka, ktorého život sa v jednej chvíli prevráti celý hore nohami, keď sa jeho starý otec stane obeťou únosu. A nie hocijakého… Vnučka zistí, že jej deda uniesli mimozemšťania a že on sám pôvodne pochádza z inej planéty.

Hoci ide o európsku koprodukciu, jednu z hlavných úloh si zahrala aj Petra Polnišová. Žáner dobrodružného sci-fi príbehu pre deti ju lákal aj preto, že je sama mamou a chcela byť súčasťou filmu, ktorý dokáže zaujať detské publikum – vrátane jej ratolestí. „Zobrala som to vlastne kvôli nim, úplne som si ich tým kúpila,“ povedala po natáčaní Peťa so smiechom.

Pozvánka na koncert
Pohoda festival Trenčín

Jedným z vrcholov leta na Slovensku je určite Pohoda festival. Aktuálny ročník opäť prinesie okrem záplavy skvelej hudby aj bohatý sprievodný program. Módnou udalosťou 23. ročníka bude predstavenie limitovanej edície exkluzívnej ľadvinky od návrhára Fera Mikloška v piatok 12.7. v Bezdymovej zóne (18+).

Architekt a spevák Juraj Benetin sa porozpráva s grafickou dizajnérkou Mikinou Dimunovou a režisérom a fotografom Lousym Auberom. Výtvarníčka Mária „Hula“ Valenčíková a spisovateľ Michal Belej sa zas pozhovárajú s fotografom a dokumentaristom Patrikom Paulínym. Lousy Auber záujemcov zasvätí do tajov festivalovej fotografie pri práci s analógom vs. smartfónom a Michal Belej povedie kreatívny workshop s názvom: Ako nájsť správne slová po intenzívnych zážitkoch.

Výtvarník Ašot Haas vytvoril špeciálne pre Pohodu jedinečný objekt, ktorý tu bude mať svoju premiéru vo štvrtok 11.7. Umelec, ktorý sa venuje dizajnu, sochárstvu a sklárskemu výtvarníctvu, ale aj maľbe a grafike, vo svojich dielach spája reálny a virtuálny svet prostredníctvom nových materiálov a technológií. Okrem diskusií čaká na návštevníkov Bezdymovej zóny (18+) aj hudobný program v podaní horúcich mien aktuálnej slovenskej a českej scény.

Tip na CD
Kompletný Gott

Pri príležitosti 80. narodenín legendárneho českého speváka prichádza vydavateľstvo Supraphon s narodeninovými CD kolekciami, ktoré mapujú spevákove single a najväčšie hity z priebehu šiestich dekád oslnivej hudobnej kariéry. Oba komplety Karel Gott 80/80 Největší hity z let 1964–2019 (4 CD) a Karel Gott Singly – 300 písní z let 1962 – 2019 (15 CD-box) obsahujú i jeho aktuálny hit s dcérou Charlotte Ellou Srdce nehasnou.

Dokopy ide o 300 singlových nahrávok v jednom boxe, čo je skutočne unikátny počin. „Za tie roky som si overil, že sa nedá dopredu určiť, ktorá pesnička bude u poslucháčov úspešná. Dôležité je, aby pieseň obsahovala určitú iskru, ktorá preskočí smerom k poslucháčom. Som veľmi pyšný, že mnohým mojim piesňam sa to podarilo. Dodáva mi to odvahu hľadať a nachádzať ďalšie nové piesne,“ dodal na margo unikátneho projektu Karel Gott.

Knižné tipy redakcie
Liane Moriarty: Veľké malé klamstvá

Príbeh matiek školákov, žien vyššej strednej vrstvy a ich manželov v ospalom mestečku, v ktorom každý každému vidí do kuchyne (a spálne), zhltnete za zopár letných dní. Mizanscéna, ktorá predpovedá absolútne klišé a banálnu zápletku, vyústi do strhujúceho trileru a priam anticky vyskladanej tragédie. Intrigy a priateľstvá medzi deťmi kopírujú, odrážajú aj vyvolávajú „dospelácke“ problémy.

Alebo sú len ich rukojemníkmi? Čo spája všetkých rodičov? Určite to, že všetci majú tajomstvá, ktoré sa postupne vyostrovaným napätím predierajú na povrch. Príbeh plný dôkladne charakterovo vykreslených postáv obletel celý svet aj vďaka skvelému seriálovému spracovaniu z dielne HBO s plejádou áčkových herečiek a hercov. Práve premiérujú jeho druhú sériu, v ktorej nebudú chýbať hlavné postavy v podaní Nicole Kidman či Reese Witherspoon, a pribudne aj Meryl Streep.

Pavol Rankov: Legenda o jazyku
Vždy mám rozčítaných niekoľko kníh naraz. Do električky na cestu do práce som si naposledy bral román Pavla Rankova Legenda o jazyku. Vracia sa v ňom do čias normalizácie, keď moc v okupovanej krajine opäť uchopila komunistická strana, vláda a ŠtB. Aktérmi sú štyria poslucháči 1. ročníka histórie na Karlovej univerzite v Prahe, dve dievčatá a dvaja chalani, ktorých okrem bigbítu a dlhých vlasov zaujíma aj dianie okolo nich. No najmä sa chcú dozvedieť pravdu o smrti a kulte svätca Jana Nepomuckého.

Či sa pri exhumácii dokáže, že jazyk tohto mučeníka je niekoľko storočí neporušený, že zomrel brutálnou smrťou, keď ho vraj mučil sám žiarlivý český kráľ, či bol spovedníkom kráľovnej a odmietol prezradiť, či mala milenca... Je toho veľa, dejová línia stredoveku sa strieda s nedávnou súčasnosťou, realita s fikciou, neprejavená láska s tragickým koncom jedného zo študentov. Jednoducho, výborné, hoci trochu náročnejšie čítanie pri vode. Alebo ak toho svojho pošlete k vode...

Autor: red
Foto: Archív, pohodafestival

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa