To sú ale čudáci: Párik, ktorý žije bez úsmevu!

To sú ale čudáci: Párik, ktorý žije bez úsmevu!

Alex Barker (45) a Erin Smith (38) sú párikom, ktorý spája zvláštna spoločná charakteristika – ani jeden z nich sa nedokáže usmiať. Obaja trpia takzvaným Meobiovým syndrómom, ktorý spôsobuje paralýzu kraniálnych nervov, čo má za následok strnulý výraz tváre.

Hoci toto ochorenie nie je práve príjemnou diagnózou, Alex a Erin mu vďačia za to, že sa dali dohromady. Stretli sa vďaka internetovej stránke, ktorá spája ľudí s Moebiovým syndrómom. Stačilo im pár stretnutí, aby pochopili, že sú si súdení a tak sa zasnúbili.

Erin hovorí: „Nikdy by som si nepomyslela, že sa zamilujem do niekoho, kto sa narodil s rovnakým ochorením ako ja. Ale nie je to len ochorenie, ktoré máme spoločné, máme veľa iných spoločných vecí. Je to veľmi pekné mať niekoho, kto mi rozumie. Milujem jeho britský akcent...“

Ochorenie ovplyvňuje aj reč oboch partnerov, a tak musia vynakladať značné úsilie a byť kreatívni pri vyjadrovaní svojich pocitov. Alex vysvetľuje: „Dokážem povedať, kedy je Erin šťastná, lebo vždy nakloní hlavu na jednu stranu a povie ´ooh´, a myslím, že napriek tomu, že výraz našich tvárí je stále rovnaký, poznáme vzájomne svoje maniere, takže keď sme nahnevaní, alebo rozrušení, alebo čokoľvek, je tam veľa neverbálnej komunikácie, ktorá medzi nami prebieha.“

Erin dopĺňa, že veľa povedia už samotné oči. Jej rodina a priatelia jej hovoria, že sa stačí pozrieť do jej očí a vidia, či je šťastná. Alexovo detstvo a mladosť sa nezaobišli bez šikany a bolo pre neho nemožné nájsť si priateľku. Stále má problém pri zoznamovaní s novými ľuďmi. Keď sa pri zoznamovaní niekto na neho usmeje, on úsmev oplatiť nedokáže a tak sa v týchto situáciách cíti veľmi trápne. Nehovoriac o tom, že neschopnosť usmiať sa vo vzťahu je vážnou komplikáciou a riadne sťažuje komunikáciu medzi partnermi. To bol jeden z hlavných dôvodov, prečo si nemohol nájsť partnerku.

Párik už konzultoval možnosť mať spolu deti. Odrádzal ich strach, či ich potomok nebude mať tiež Meobiov syndróm. Lekári ich však upokojili, že to tak nemusí byť, no záruka neexistuje. Zatiaľ si užívajú jeden druhého a svoju lásku. Alex hovorí: „Držať ruku Erin v mojej ruke, znamená pre mňa celý svet.... A viem, že keď sa na mňa Erin pozerá, je tam niekde vnútri úsmev.“ Moebiov syndróm je veľmi vzácna porucha a odhaduje sa, že ním trpí len asi menej než 1000 ľudí na celom svete.               

Autor: Mária
Foto: metro.co.uk

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa